Gdańsk nawiązał współpracę z organizacją Michaela Bloomberga, byłego burmistrza Nowego Jorku. Amerykańscy specjaliści będą szkolić gdańskich urzędników w zakresie rozwoju miasta. Podpowiedzą, jak wykorzystać nowoczesne narzędzia informatyczne, otwarte dane i zapał mieszkańców.
Prezydent Gdańska chce, by urzędnicy magistratu bardziej efektywnie zarządzali miastem. Mają lepiej wykorzystywać dane finansowe, dotyczące transportu publicznego, bezpieczeństwa czy edukacji. Miasta rozpoczyna współpracę z amerykańską inicjatywą What Works Cities.
NOWY JORK INSPIRACJĄ
Gdańsk chce uczyć się od globalnych liderów, wyciągać wnioski z najlepszych światowych doświadczeń i wdrażać je w mieście. Inspiracją dla gdańskich urzędników jest Nowy Jork i Michael Bloomberg – były burmistrz tego miasta i zarazem założyciel organizacji Bloomberg Philantrophies, wspierającej rozwój nowoczesnych miast. Na ostatnim spotkaniu Pawła Adamowicza i Michaela Bloomberga w październiku 2015 roku wykluł się pomysł dołączenia Gdańska do projektu What Works Cities.
DOWÓD UZNANIA DLA GDAŃSKA
Dotychczas w programie uczestniczyło sto miast z USA. – Gdańsk to miasto uczące się, rozwijające się, w którym stale szukamy sposobów na podnoszenie jakości rządzenia i większe zaangażowanie mieszkańców w planowanie przyszłości miasta – mówi prezydent Paweł Adamowicz. – Bardzo się cieszę, że rozpoczynamy współpracę z What Works Cities jako pierwsze miasto w Europie. To dowód uznania dla Gdańska na arenie międzynarodowej, widoczny znak tego, że nasze działania, takie jak prowadzony od ponad dwóch lat program Otwarty Gdańsk, spotykają się z zainteresowaniem i uznaniem także poza granicami kraju.
BEZPŁATNA WSPÓŁPRACA
Nawiązanie współpracy jest dla Gdańska bezpłatne, wszystkie koszty pokrywa Bloomberg Philantrophies. Na początku maja do Gdańska przyjedzie zespół ekspertów z Center for Government Excellence, organizacji non-profit funkcjonującej na Johns Hopkins University.