Jest porozumienie w sprawie Apelu Pamięci podczas wtorkowych gdańskich uroczystości z okazji 77. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów. Kombatanci protestowali przeciwko zawartemu w Apelu fragmentowi związanemu z katastrofą smoleńską. Ministerstwo Obrony Narodowej przychyliło się do prośby kombatantów zgadzając się na zmianę słowa „polegli”, na „zginęli”. Jak poinformował Radio Gdańsk prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, uroczystość na Cmentarzu Łostowickim odbędzie się z asystą wojskową.
– „Polegli” dotyczy żołnierzy, którzy zginęli w walce z bronią w ręku. Kombatantów to bardzo drażniło, że słowo „polegli” używane jest w stosunku do osób, które zginęły w tragicznym wypadku lotniczym pod Smoleńskiem. Uzyskałem wiadomość, że MON wycofuje się ze słowa „polegli” i zgadza się na słowo „zginęli”. To duży postęp lingwistyczny i treści, bo do tej pory takich zgód nie było – mówi Paweł Adamowicz.
MOŻNA WSPOMNIEĆ JEDNYCH I DRUGICH
Poseł PiS Marcin Horała przyznaje, że apel smoleński nie powinien nikogo dzielić. – Jest to smutna i niepotrzebna sytuacja. Nic złego się nie dzieje, kiedy oddaje się hołd osobom, których chcemy pamiętać i przy okazji wspomni się też o innych. Jeżeli pójdę się pomodlić przy grobie mojej babci i przy okazji wspomnę mojego wujka, to żadnemu z nich nie ubliżam, nie pomniejszam obydwu postaci. I tak samo oddając hołd bohaterom Państwa Podziemnego, jeżeli krótko wspomnimy osoby, które zginęły w katastrofie smoleńskiej podczas pełnienia służby państwowej, to nikomu nie powinno to przeszkadzać – tłumaczy poseł.
KOMBATANCI CHCIELI ZREZYGNOWAĆ Z ASYSTY WOJSKOWEJ
O zamianę słów Rada Kombatantów prosiła szefa Garnizonu Gdańskiego. Jednocześnie kombatanci wystosowali prośbę do prezydenta Gdańska, by – jeśli czasownik nie zostanie zmieniony – zrezygnować z asysty wojskowej podczas wtorkowych uroczystości.
„W związku z przedstawionym nam Apelem Pamięci, zawierającym elementy smoleńskie w wersji dla nas nie do zaakceptowania, prosimy Pana o zrezygnowanie z asysty wojskowej” – czytamy w liście podpisanym przez Henryka Bajdudzewskiego, przewodniczącego Rady Kombatantów i Jerzego Grzywacza, Prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Obchody 77. rocznicy utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego i Szarych Szeregów we wtorek na Cmentarzu Łostowickim.