Dokładnie 78 lat temu rezygnację ze stanowiska złożył Edward Beneš, prezydent Czechosłwacji, co symbolicznie kończyło próbę oporu Czechów i stanowiło ważny epizod w historii tego kraju oraz Europy. Czy Czechosłowacja mogła stawić zbrojny opór Hitlerowi? Dlaczego skapitulowała ? Dlaczego skapitulowała? Dlaczego Francja i Wielka Brytania podpisały traktat monachijski? Gościem Wojciecha Sulecińskiego był Piotr M. Majewski z Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum II Wojny Światowej .
II WOJNA ŚWIATOWA ROK WCZEŚNIEJ?
– Jak najbardziej. Da się dowieść na podstawie niemieckich źródeł, że Hitler tej wojny chciał i brał ją pod uwagę. Pełną parą szły przygotowania niemieckich wojsk. Nie doszło do niej wtedy dlatego, że demokracje zachodnie wykonały unik i nie zdecydowały się stawić czoła Hitlerowi.
DESTRUKCYJNE NAPIĘCIE
– W kontekście ’38 roku można mówić o specyficznej wojnie, która już trwała. Nazwałbym ją hybrydową. Niemcy co najmniej od 12 września 1938 roku prowadziły niewypowiedzianą wojnę przeciwko Czechosłowacji: wspierali bojówki, wysyłali swoje oddziały. Było to bardzo dobrze zaplanowane. Ginęli ludzie, dochodziło do walk, ale przede wszystkim podsycano to napięcie, które dla Czechosłowaków było destrukcyjne.