Wystawę prac Edwarda Dwurnika można już oglądać w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Zamek wzbogacił się w tym roku o 72 obrazy malarza z lat 1977-2005. Część prac Dwurnik namalował podczas wakacji w Ustce.
PORTRETY, PEJZAŻE I SZTUKA ABSTRAKCYJNA
Kolekcja wpisuje się w obszar gromadzonych przez Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zespołów dzieł: portretu polskiego, aktu, pejzaży, sztuki abstrakcyjnej i marynistyki. – Wyróżnić w niej możemy cykle takie jak: Błękitny, Sportowcy, Dwudziesty trzeci czy Dwudziesty piąty – opowiada Lucjan Hanak, kustosz Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.
BOGATA KOLEKCJA
Kolekcja składa się z autoryzowanych 39 obrazów olejnych i 33 rysunków ukazujących m.in. Pomorze Środkowe – architekturę Ustki, Słupska i portrety grupowe we wnętrzach i otoczeniu Ustki. Zespół dzieł obejmuje także pejzaże marynistyczne, architektoniczne, twórczość abstrakcyjną i portrety polskie: Andrzeja Wajdy, żołnierzy, dziennikarzy, polityków i mieszczan, współczesnych polskich pisarek i artystek. – Malarstwo Dwurnika to przede wszystkim twórczość dokumentalna, symboliczna, ukazująca atmosferę i polską rzeczywistość – dodaje kustosz.
Edward Dwurnik to jeden z najciekawszych malarzy współczesnych w Polsce. Jego obrazy często prowokują i bywają kontrowersyjne. Malarz na swój sposób interpretuje życie miast charakterystycznymi i z reguły ciepłymi kolorami. Obrazy można oglądać do 27 listopada.
Przemysław Woś/mar