Dwa lata czeka się w Pomorskiem na operację chirurgicznego zmniejszania żołądka. Przechodzą je głównie osoby ze znaczną otyłością, obecnie tylko w klinice GUMed w kolejce na operacje czeka kilkadziesiąt osób. Do Gdańska przyjechali specjaliści z Polski i zagranicy, którzy zastanawiają się jak prowadzić kompleksową terapię takich pacjentów. – Leczenie otyłości to wieloletni i złożony proces – mówi profesor Alicja Renkielska z Kliniki Chirurgii Plastycznej GUMed, organizatorka konferencji „Kompleksowe leczenie otyłości – od dietetyka do plastyka”.
– Terapia idzie właściwie w lata. Zaczyna się od terapii psychologicznej, w czasie której trzeba upewnić się, że pacjent wytrwał w postanowieniu schudnięcia, współpracuje z lekarzem, że operacja to nie jest jego chwilowy kaprys. Potem jest okres oczekiwania na zabieg. Obecnie trwa to nawet dwa lata.
NIE DLA KAŻDEGO
Profesor Alicja Renkielska dodaje, że tego rodzaju leczenie nie dotyczy osób z lekką nadwagą. Musi ona być znaczna. Operacje zmniejszenia żołądka powodują chudnięcie, ale pojawia się nowy problem, którym jest nadmiar skóry.
– Coraz częściej zauważamy, że szczęśliwy, odchudzony człowiek to taki, który ma za sobą także operację modelowania sylwetki, czyli usuwania nadmiaru skóry. Zabiegi te nie należą jednak to prostych, a pacjenci są w pewnym sensie nadal chorzy. Wchłanianie przez nich różnych potrzebnych organizmowi składników nie do końca może być pełne. Dlatego powikłania są możliwe, szczególnie te dotyczące gojenia – mówiła profesor.
PROBLEMY ŻYWIENIOWE PO OPERACJI
Osoby, które przeszły operację zmniejszenia żołądka mogą się spotkać z problemami żywieniowymi. Jak zauważa dietetyk Anna Słomkowska, z niektórych szpitali pacjenci wypuszczani są z małą dawką wiedzy na temat diety i konieczności zmiany stylu życia. Dieta po operacjach bariatrycznych rozłożona jest na fazy od płynnej po stałą oraz uzupełniana suplementami witaminowymi.
– W chwili kiedy należy ją rozszerzać, pacjenci nie wiedzą jak to prawidłowo robić. Nie są też przygotowani na objawy uboczne w pierwszych tygodniach po zabiegu, np. mogące wystąpić nudności lub wymioty. Przyczyna problemów może leżeć po stronie szpitala, który nie ma dobrego systemu opieki dietetycznej nad pacjentem, w skład której wchodzi poza ustaleniem diety także edukacja przed i pooperacyjna. Wina może być też po stronie pacjenta, który nie stosuje się do zaleceń zespołu leczącego oraz opuszcza wizyty kontrolne – mówi dietetyczka.
CORAZ WIĘCEJ OSÓB OTYŁYCH
Na Pomorzu nadwagę i otyłość ma ponad 51 procent osób. Mieszkańcy naszego regionu w ciągu kilku lat przybierali na wadze najszybciej w Polsce. Badanie przeprowadziła pod koniec 2015 roku pracownia MillwardBrown.
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl