Nie będzie obniżek pensji pracowników Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku. Personel placówki obawiał się redukcji płac, bo z początkiem listopada przestało obowiązywać porozumienie zawarte rok temu między spółką Copernicus a personelem WCO.
Podpisano je w 2015 roku przy okazji łączenia obu placówek. Porozumienie gwarantowało lekarzom, pielęgniarkom i innym pracownikom utrzymanie warunków zatrudnienia przez okres roku.
PŁACE NA TYM SAMYM POZIOMIE
– Zdecydowaliśmy, że płace w Wojewódzkim Centrum Onkologii pozostaną na obecnym poziomie – mówi Radiu Gdańsk wiceprezes Copernicusa dr Krzysztof Wójcikiewicz. Dodał jednak, że sytuacja jest trudna, bo warunki wynagrodzenia w WCO znacząco różnią się od tych, które obowiązują w innych zakładach leczniczych tej spółki, a personel zarabia więcej.
Chodzi o dawne szpitale: Wojewódzki, Kolejowy oraz św. Wojciecha. – Jest to dla nas jakiś problem. Mimo że pierwszego listopada skończył się ten okres, nie zamierzamy wykonywać nerwowych ruchów i redukcji w postaci zmian wynagrodzeń – zapewnia dr Krzysztof Wójcikiewicz.
Redukcji płac obawiały się zwłaszcza pielęgniarki zatrudnione w WCO. Obecnie zarabiają nawet kilkaset złotych więcej, niż ich koleżanki w pozostałych jednostkach Copernicusa. Anonimowo mówią, że cieszą się z decyzji władz spółki i liczą, że zostanie ona utrzymana. – Podawanie chemioterapii wymaga wielu lat doświadczenia, specjalistycznych kursów i dodatkowego stałego kształcenia na temat leków. To też ogromna odpowiedzialność i obciążenie psychiczne, bo pracujemy z bardzo ciężko chorymi ludźmi – mówi jedna z pielęgniarek zatrudnionych w WCO.
COPERNICUS MAMMA-CENTRUM
Spółka Copernicus szykuje w najbliższym czasie zmiany organizacyjne w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku. Jeszcze w listopadzie lub na początku grudnia do przychodni przy Al. Zwycięstwa przeniesiona ma być poradnia onkologiczna ze szpitala na gdańskiej Zaspie. Dzięki temu poprawić mają się warunki leczenia pacjentów, którzy dotąd na Zaspie przyjmowani byli w ciasnocie.
W ramach WCO ma powstać odrębna jednostka – Centrum Leczenia Chorób Piersi o roboczej nazwie „Copernicus Mamma-Centrum”. Placówka ma się znajdować w budynku WCO przy ul. Curie – Skłodowskiej i zajmować się profilaktyką raka piersi. Ma też obejmować leczeniem i opieką kobiety z innymi chorobami piersi, nie tylko nowotworowymi. Dr Krzysztof Wójcikiewicz zapewnia, że planowane zmiany nie spowodują utrudnień dla pacjentów.
OPIEKA KOMPLEKSOWA
Spółka Copernicus oprócz części profilaktycznej chce rozwijać także część diagnostyczną i zabiegową. – Mamy bardzo duże doświadczenie w diagnozowaniu nowotworów piersi w oparciu o aparaturę mammograficzną. Robimy celowane biopsje zarówno pod kontrolą USG, jak i pod kontrolą mammografu, w oparciu o technikę mammotomiczną. Nasi lekarze wykonują też zabiegi drobne, jak biopsje otwarte, oraz dużą liczbę zabiegów operacyjnych u pacjentek z nowotworem piersi – mówi wiceprezes Copernicusa.
Copernicus i Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku połączyły się w lipcu 2015 roku decyzją sejmiku pomorskiego. Z pracy odeszło wówczas 22 onkologów, zatrudnionych jednocześnie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Za nimi odeszła też część pacjentów. WCO jednak utrzymało wysoki poziom leczenia, zatrudnieni zostali nowi lekarze. Pracuje tam m.in dr Krzysztof Adamowicz, który trzeci rok z rzędu zdobył tytuł najbardziej przyjaznego pacjentom onkologa w Polsce.
Joanna Matuszewska/mar
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl