Słuchaj on-line
Radio Gdańsk
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Brak wyników
Pokaż wszystko
Radio Gdańsk
Brak wyników
Pokaż wszystko

Zakończono wieloletnie prace w bazylice św. Mikołaja w Gdańsku. Nawa południowa otwarta

20 grudnia 2025 22:03
w Trójmiasto
A A
Otwarcie nawy południowej bazyliki św. Mikołaja po remoncie (fot. KFP/Paweł Marcinko)

Otwarcie nawy południowej bazyliki św. Mikołaja po remoncie (fot. KFP/Paweł Marcinko)

W sobotę, po latach intensywnych prac konserwatorskich i konstrukcyjnych, nawa południowa bazyliki św. Mikołaja w Gdańsku została ponownie otwarta dla wiernych. Podczas uroczystej mszy św. dominikanie podkreślali, że ratowanie świątyni stało się także doświadczeniem budowania Kościoła jako wspólnoty.

Przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku o. Michał Osek zaznaczył, że sobotnia uroczystość inaugurująca otwarcie nawy południowej oznacza powrót do świątyni w jej pełnym kształcie.

– To było sześć lat intensywnych prac remontowych, które wymagały ogromnego wysiłku, czasu oraz zaangażowania wielu osób – mówił w czasie liturgii.

Wyraził wdzięczność osobom i instytucjom, które wspierały ratowanie bazyliki – architektom, inspektorowi nadzoru budowlanego, badaczom historii obiektu, konstruktorom, firmie budowlanej odpowiedzialnej za realizację prac. Szczególne podziękowania skierował też do parafian, sąsiadów, darczyńców.

PĘKNIĘCIA JAKO SYMBOLICZNA OPOWIEŚĆ

Podczas homilii prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów o. Łukasz Wiśniewski podkreślał, że walka o bazylikę nie była jedynie zmaganiem o zachowanie zabytkowych murów i sklepień, lecz stała się doświadczeniem budowania Kościoła jako wspólnoty osób, relacji i odpowiedzialności.

– Prace w Mikołaju trwały sześć lat. Przez dwa lata kościół był całkowicie zamknięty, a przez kolejne cztery zamknięta pozostawała nawa południowa. Zamknął się kościół z kamienia i cegły, aby mógł otworzyć się Kościół ducha. Było to zaproszenie, by doświadczyć Kościoła jako wspólnoty wiary, miłości i wielkoduszności – wskazywał.

O. Wiśniewski podkreślił, że pęknięcia i rany Kościoła nie są powodem do odejścia, lecz wezwaniem do odpowiedzialności i naprawy.

– Sześć lat temu zauważyliśmy, że nasz Mikołaj zaczyna pękać. Stało się to symboliczną opowieścią o tym, czym jest Kościół. W naszym Kościele są pęknięcia i rany, jest grzech i zgorszenie. Widząc to wszystko, można się odwrócić i powiedzieć: to nie moja sprawa. Byłaby to jednak forma dezercji z własnego domu i poszukiwanie idealnego świata, który nie istnieje. Można jednak przyjąć inną, dojrzalszą postawę – uznać te rany za swoje, jako wspólny ból i wspólną troskę – zaznaczył duchowny.

WYJĄTKOWA LITURGIA

Uroczystej liturgii towarzyszyła wyjątkowa oprawa muzyczna. Wykonano skomponowaną specjalnie na tę okazję „Mszę zorzy” autorstwa Faustyny Hinc. Wierni mogli wysłuchać także „Preludium na organy” Philipa Glassa w wykonaniu Macieja Jachimowicza, organisty bazyliki.

Po mszy dominikanie zaprosili wszystkich zgromadzonych na poczęstunek oraz koncert zespołu Wah Wah Brass, który odbył się na dziedzińcu klasztoru.

W niedzielę, 21 grudnia, o godz. 11:30 metropolita gdański abp Tadeusz Wojda odprawi w bazylice Eucharystię w intencji dobroczyńców.

OBAWA PRZED KATASTROFĄ

Położony w sercu Gdańska zabytkowy kościół św. Mikołaja został w całości zamknięty jesienią 2018 r. w obawie przed katastrofą budowlaną. Decyzję podjęto po tym, jak zaobserwowano tam liczne, szybko postępujące spękania sklepień i ścian oraz miejscowe zapadanie się posadzki w nawie południowej.

W ratowanie świątyni zaangażowało się wiele instytucji państwowych, samorządy, konserwatorzy, architekci, inżynierowie, wierni. Konstrukcję zabytku udało się wzmocnić na tyle, że w sierpniu 2020 roku możliwe było jego częściowe otwarcie. Do użytku oddana została wówczas nawa główna, nawa północna i prezbiterium.

Podczas prac remontowych dokonano kilku odkryć. Na przykład w krypcie pod Salą Duszpasterską odnaleziono papieskie regalium – umbraculum, które jest formą liturgicznego parasola będącego symbolem papieskiej władzy. Natrafiono na freski, odsłonięto także pierwotny portal prowadzący do zakrystii i ślady dawnych sklepień w tym pomieszczeniu.

PAP/mk

Tagi: dominikaniekościół św. MikołajaMagdalena Kłoskaprace konserwatorskie

REKLAMA

NAJNOWSZE

Słoneczny dzień na piaszczystej plaży nad morzem. W centralnej części kadru stoi czerwona, metalowa wieżyczka ratownicza, na której szczycie powiewa czerwona flaga oznaczająca zakaz kąpieli (tym razem z powodu sinic) Na plaży widoczni są wypoczywający na kocach ludzie oraz pojedyncze osoby spacerujące po drewnianej ścieżce wzdłuż piasku. W tle rozciąga się spokojna woda Zatoki Gdańskiej, a na horyzoncie widać zieloną linię drzew oraz zarysy miejskiej zabudowy
Trójmiasto

Trzy kąpieliska w północnej Polsce zamknięte. Powodem sinice i bakterie E. coli

Ze względu na zanieczyszczenie mikrobiologiczne oraz zakwit sinic...

Piotr Puchalski
27 czerwca 2026 - 21:04
Szczudlarze w jasnych strojach i słomkowych kapeluszach na Starym Rynku w Słupsku podczas festiwalu SALWA, w otoczeniu spacerujących mieszkańców i namiotów wystawienniczych
Słupsk

Jubileuszowa SALWA po raz pierwszy na Starym Rynku. Słupsk rozpoczął sezon letni

Koncerty, warsztaty, spektakle, stoiska z rękodziełem i rodzinna...

k.pius
27 czerwca 2026 - 20:23
Niebiesko-srebrny, wieloosobowy pojazd elektryczny (darmowy meleks dla turystów w Gdyni) z pasażerami porusza się po ulicy w Gdyni. Pojazd ma zamontowane przezroczyste, foliowe osłony przeciwdeszczowe. W tle widoczne są miejskie tereny zielone, nowoczesna zabudowa oraz bardzo ciemne, burzowe chmury na niebie.
Trójmiasto

Darmowe meleksy wyjechały na ulice Gdyni. Kursują w Orłowie i Śródmieściu

Gdynia po raz kolejny zainwestowała w bezpłatną komunikację...

k.pius
27 czerwca 2026 - 19:46

ZOBACZ TAKŻE

Młoda żeglarka z plecakiem wchodzi na pokład żaglowca Generał Zaruski. Wita ją kapitan. Gdańska Szkoła pod Żaglami
Trójmiasto

Gdańska Szkoła pod Żaglami na Generale Zaruskim. Młodzi żeglarze zaczęli rejs

2026-06-27
Pożar w
Kaszuby

Pożar w Kobysewie na Kaszubach. Płonie kurnik i przyległy dom

2026-06-27
Koń w studni, akcja strażaków z Chmielna. Ciemny koń uwięziony w betonowej studni, z której wystaje tylko jego głowa i przednie kopyta. Pod zwierzęciem zabezpieczony jest żółty pas ratowniczy służący do jego wyciągnięcia.
Kaszuby

Koń wpadł do studni. Nietypowa akcja strażaków z Chmielna

2026-06-27
Nawigacja
  • O nas
  • Dziennikarze
  • 80 lat Radia Gdańsk
  • Reklama
  • BIP
  • Kontakt
  • Ramówka Radia Gdańsk
  • Częstotliwości
  • Patronaty
  • Polecamy
  • Abonament
  • Polityka prywatności

Dotacja celowa z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zgodnie z art.31. ust.2. ustawy o radiofonii i telewizji.

© 2025 - Radio Gdańsk

SKRZYNKA24
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
*
Wczytywanie
Brak wyników
Pokaż wszystko
  • Wiadomości
    • Trójmiasto
    • Słupsk
    • Region
  • Sport
    • Wiadomości sportowe
    • Pomorze Biega i Pomaga
  • Audycje
  • Kultura
  • Atom na Pomorzu
  • Konkursy
  • RG Studio
    • Aktualności
    • Studio S-3
    • Studio S-4 Kameralne
    • Studio M-1 Masteringowe
    • Inne usługi
    • Historia
    • Galeria
    • Rezerwacja
    • Archiwum
  • Reklama
Słuchaj on-line

© 2026 JNews - Premium WordPress news & magazine theme by Jegtheme.