We wtorek został podpisany akt notarialny, w którym Gmina Miasta Sopotu przekazuje w wieczyste użytkowanie działkę w sąsiedztwie dawnego parku Herbstów i urzędu Fundacji Nasz Przyjazny Dom.
– Sopot to miasto niezwykłych ludzi. Ludzi wrażliwych na potrzeby innych, słabszych, tych których życie nie oszczędza. Dlatego sopoccy radni pozytywnie odpowiedzieli na apel środowiska rodzin osób niepełnosprawnych intelektualnie i podjęli uchwałę dotyczącą planu miejscowego, w którym znalazła się lokalizacja domu w sąsiedztwie dawnego parku Herbstów, tuż przy urzędzie. Nie obyło się bez problemów i niezadowolenia niektórych sąsiadów – informuje Anna Dyksińska z Urzędu Miasta Sopotu.
By zwiększyć obszar zielony, będący w dyspozycji miasta, a tym samym mieszkańców, Gmina dokupiła sąsiadującą działkę, będącą własnością prywatną i w 2016 roku dokonano pierwszego etapu rewitalizacji, którego efekty możemy już w pełni ocenić. Tym samym historyczny Park Herbstów został oddany mieszkańcom.
DOM DLA DOROSŁYCH NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Ośrodek będzie pełnił dwie zasadnicze funkcje: mieszkalną oraz usługową (m.in. rehabilitacja fizyczna). W ośrodku będzie 20 pokojów. Zamierzeniem Fundacji jest stworzenie na terenie Sopotu domu, w którym dożywotnie schronienie znajdą dorosłe osoby niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym.
Prowadzona przez Fundację placówka będzie świadczyć usługi opiekuńcze (udzielanie pomocy w podstawowych czynnościach życiowych, pielęgnacja, w tym pielęgnacja w czasie choroby, opieka higieniczna, niezbędna pomoc w załatwianiu spraw osobistych, kontakty z otoczeniem) oraz bytowe (miejsce pobytu, wyżywienie, utrzymanie czystości) związane z działaniami interwencyjnymi na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie (czasowy pobyt tych osób w ośrodku, gdy zostaną one pozbawione stałej opieki domowej np. w przypadku choroby opiekunów).
Wizualizacja koncepcji architektonicznej. Fot. Rochman Drohomirecki Architekci
BUDOWA MUSI ROZPOCZĄĆ SIĘ DO 1 KWIETNIA 2018 ROKU
Jesienią 2016 roku radni podjęli uchwałę dającą Prezydentowi możliwość przekazania działki w użytkowanie wieczyste Fundacji. Zgodnie z zapisami aktu notarialnego budowa musi rozpocząć się najpóźniej do 1 kwietnia 2018 roku i zakończyć do kwietnia 2020 roku. Gmina Miasta Sopotu zastrzegła sobie możliwość rozwiązania umowy, jeśli ten zapis nie będzie zrealizowany.
Koncepcję architektoniczną stworzył zespół architektów: Adam Drohomirecki, Mikołaj Ćwidak, Jakub Drohomirecki, Paulina Antoszkiewicz. Szacunkowy koszt inwestycji to około 3,4 mln zł.
Mat. pras/puch