Historia miłości oraz namiętności. John Maxwell Coetzee i jego „Polak”
O książce „Polak” noblisty Johna Maxwella Coetzeego Iwona Demska rozmawia z recenzentką Miss Libro Pauliną Fularczyk.
O książce „Polak” noblisty Johna Maxwella Coetzeego Iwona Demska rozmawia z recenzentką Miss Libro Pauliną Fularczyk.
W magazynie ekumenicznym „Razem w Drodze” opowiedzieliśmy o sensacyjnym odkryciu w bazylice Grobu Świętego w Jerozolimie, a także o zablokowanym przez białoruskie władze religijnym portalu.
Co się kryje pod presją bycia „fit”? O akceptacji naszego ciała z Kariną Wierzbowską, psycholożką i psychoterapeutką, rozmawia Iwona Demska.
Nieznane dotąd teksty gdańskiego pisarza Pawła Huellego odkryto po latach w Żarnowcu. To opowiadanie, sztuka teatralna i niekompletna powieść, które napisał w okresie stanu wojennego, czyli jeszcze przed opublikowaniem debiutanckiej książki „Weiser Dawidek” w 1987 roku, która brawurowo rozpoczęła jego karierę literacką.
W Gdańsku rozpoczęła się rowerowa wyprawa „Cycling-Recycling”. Kilkuosobowy peleton cyklistów amatorów zamierza przejechać do Torunia, po drodze promując zbiórkę odpadów elektrycznych – mówi Robert Wawrzonek, jeden z organizatorów wydarzenia, z którym w audycji „Magazyn Ekologiczny” rozmawiał Włodzimierz Raszkiewicz.
„Rising. Learning from the Past Today for Tomorrow” – to tytuł trwającego dwa lata międzynarodowego projektu, którego efektem jest wystawa w dwóch lokalizacjach w Gdańsku. W Instytucie Kultury Miejskiej są pokazywane prace współczesnych artystów zaniepokojonych współczesnymi problemami, m.in. wojną w Ukrainie i kryzysem klimatycznym. W CSW Łaźnia 1 na Dolnym Mieście możemy zobaczyć prace sześciu artystek, które wzięły udział w odbudowie kamienic
Lipiec kojarzy nam się z Bitwą pod Grunwaldem i oblężeniem Malborka. Inscenizacje, rekonstruktorzy i żywa historia. W roku 1960 do kin weszła ekranizacja „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza. Film, który w dużej mierze kręcony był… na Pomorzu.