Deformacje i złamania kręgosłupa były tematem rozmowy z lekarzem ortopedą, dr hab. Rafałem Pankowskim, kierownikiem zespołu chirurgów kręgosłupa w Klinicznym Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku.
W rozmowie z Joanną Matuszewską lekarz tłumaczył skąd biorą się problemy z kręgosłupem i kogo najczęściej dotyczą. – Zbadano, że grupę szczególnie narażoną stanowią zawodowi kierowcy, prowadzący ciężarówki. Drgania, w jakie wprowadzany jest fotel podczas jazdy samochodem, są groźniejsze dla kręgosłupa niż pozycja siedząca – mówił dr hab. Rafał Pankowski.
W audycji opowiadał o postępowaniu klinicznym w przypadku rozmaitych schorzeń kręgosłupa – w tym złamań oraz kręgozmyku.
– Kręgozmyk to sytuacja, w której jeden z kręgów przesuwa się w stosunku do pozostałych do przodu. Dzieje się to pod wpływem niektórych ruchów, odchylania. Krąg „wyślizguje się” z anatomicznej pozycji i zmienia lokalizację. Człowiek odczuwa ból a czasem może też mieć „nogi jak z waty”. Ciężko mu chodzić, ale np. nie przeszkadza mu to w wielogodzinnej jeździe na rowerze, gdzie sylwetka jest pochylona.