Czym jest opieka koordynowana w POZ, jakie korzyści daje pacjentom i zespołowi medycznemu? O tym, oraz o programie Profilaktyka 40+, mówił w audycji medycznej Radia Gdańsk dr Krzysztof Gofron, lek. POZ, internista, kierownik medyczny Centrum Zdrowia Matarnia i Przychodni Kaletnicza w Gdańsku.
Program profilaktyczny Profilaktyka 40 Plus funkcjonuje w Polsce od dwóch lat. Jednak z 20 milionów uprawnionych osób z badań skorzystało jedynie 1,5 miliona. Gość Joanny Matuszewskiej tłumaczył, dlaczego program nie cieszy się popularnością.
– To jest generalnie dobry program. Jednak ludzie o nim nie wiedzą. Jak już się dowiedzą, to muszą znaleźć placówkę zdrowia, bo w nie w każdej można zrobić badania w ramach programu – tłumaczył dr Gofron.
Kolejna bariera to ankieta, którą trzeba wypełnić poprzez Internetowe Konto Pacjenta. Wiele osób nie korzysta z konta, a osoby w podeszłym wieku nie potrafią się na nie zalogować. Wypełnienie ankiety jest konieczne do wygenerowania skierowania na badania. Skierowanie trzeba pokazać w placówce, by wykonać badania.
– W naszej przychodni na Matarni w Gdańsku pielęgniarki pomagają pacjentom wypełnić ankietę. Dla wielu osób to bariera nie do pokonania – mówił lekarz. Dodał, że niektórzy pacjenci mylnie interpretują nazwę programu i myślą, że jest on skierowany tylko do 40-latków. Tymczasem zbadać mogą się wszyscy powyżej 40 lat.
W audycji mowa była też o opiece koordynowanej w POZ. – Można skorzystać z jednej z pięciu ścieżek specjalistycznej opieki. Pozwala to na wykonanie niektórych badań specjalistycznych, jak echo serca, z pominięciem wizyty u kardiologa. Lekarz POZ może skierować na oznaczenie przeciwciał przeciwtarczycowych, które dotąd zlecić mógł tylko endokrynolog. W ramach opieki koordynowanej pacjent ma przygotowany indywidualny plan leczenia, może też skorzystać z konsultacji dietetyka.