W audycji „Bądź Zdrów” gościliśmy dr hab. Łukasza Balwickiego, prof. Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownika Zakładu Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej GUMed, członka Komitetu Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, konsultanta światowej organizacji zdrowia i kierownika uniwersyteckiej poradni antynikotynowej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, a od niedawna także konsultanta krajowego w dziedzinie zdrowia publicznego. O jego nowej funkcji rozmawiała z nim Joanna Matuszewska.
Ustawa o konsultantach krajowych określa zadania, które mają głównie charakter konsultacyjny i opiniodawczy – umożliwiają konsultantowi doradzanie ministrowi zdrowia.
– Mam nadzieję, że to będą te zadania, które wynikają z aktualnych wyzwań zdrowotnych, z którymi się mierzymy, a także oczywiście z prezydencją w Unii Europejskiej – mówi Dr. hab. Łukasz Balwicki.
Aktualny konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego zastanawiał się nad przyjęciem tego stanowiska.
– Moja dotychczasowa działalność przede wszystkim koncentrowała się w obszarze takiego praktycznego zdrowia publicznego – zarówno w koordynowaniu programów zdrowotnych, jak i chociażby pomocy w uniwersyteckiej poradni antynikotynowej. Miałem oczywiście pewne doświadczenie, chociażby w pracy urzędnika samorządowego. Pokazywało mi ono, że ciężko rzeczywiście jest nieraz naukowcowi czy ekspertowi współpracować z politykami czy decydentami, którzy muszą ważyć różne decyzje w kontekście chociażby polityki państwa, ustawy budżetowej, popularności. Stwierdziłem jednak, że skoro jestem rozważany jako kandydat, to może akurat w tym momencie taka osoba, która będzie mówiła co mówi nauka, praktyka, doświadczenie różnych krajów, jest potrzebna. W związku z tym chcę pełnić tę rolę. Mam nadzieję, że jest na nią zapotrzebowanie – podkreśla.
aKa