Masowe represje organizowana przez niemieckich sąsiadów czy wielka kampania, która doprowadziła do śmierci tysięcy mieszkańców Pomorza i wysiedlenia części gdynian – o tych aspektach zbrodni w Piaśnicy mówił profesor Grzegorz Berendt w audycji Co za Historia. Grzegorz Berendt o zbrodni w Piaśnicy w 1939 roku w rozmowie z Wojciechem Sulecińskim
W przypadku niektórych aspektów zbrodni piaśnickiej, mamy sygnały, że planowano to od przełomu sierpnia i września. Chodzi przede wszystkim o wykorzystanie terenów Pomorza jako miejsca przekazania i wywiezienia chorych. Kiedy mówimy o polskiej elicie społecznej i urzędniczej, nie możemy zapominać o przygotowywanych listach proskrypcyjnych, które tworzono na terenie Rzeczy i Wolnego Miasta Gdańska – mówi profesor Berendt
SPRAWA ZAGŁADY ŻYDÓW
– Jeśli patrzymy na historię zbrodni w nazistowskich Niemczech, to odnoszę wrażenie, że uzyskuje ona dynamikę na kolejnych otwieranych konfliktach. Sprawa zagłady Żydów zyskuje na aktualności w momencie kiedy rozpoczyna się inwazja na Związek Radziecki – zauważył prowadzący audycję.
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment
PLAN
– To, co nastąpiło po 1 września 1939 roku czy po 22 czerwca 1941 roku, to działania bez precedensu w dziejach Polski i Europy. Uderzenie w znane osoby poprzedniego reżimu czy w funkcjonariuszy występuje zawsze, ale przystąpienie do planu zmiany etnicznej, rasowej, religijnej czy fizjonomii społeczeństwa na danych obszarze to działanie bez precedensu. Nie było tu elementu przypadkowości, Pomorze Gdańskie miało się stać po raz pierwszy w dziejach stuprocentowo niemieckie – tłumaczył historyk.
ELEMENTY PLANU
– Deportacje i masowe mordy, izolowanie osób uznanych za niebezpieczne w więzieniach czy obozach dla osób cywilnych – to są elementy planu stworzenia niemieckiego regionu ujętego w granicach jednostki administracyjnej okręgu Gdańsk Prusy Zachodnie – podsumował profesor.