Wyprawa na Moskwę to najbardziej tragiczny i pełen błędów epizod w historii Napoleona Bonaparte. Na ten temat Wojciech Suleciński rozmawiał z historykiem Adamem Koperkiewiczem. – Cesarz był zmuszony do tej kampanii, prowadząc politykę blokady kontynentalnej, która miała doprowadzić do upadku Wielkiej Brytanii, a zmusiła Napoleona do podporządkowania sobie wszystkich krajów Europy – mówił Adam Koperkiewicz. – W tamtych warunkach było to niemożliwe z punktu widzenia logistyki i nastrojów tych państw. Opanowanie Rosji było mrzonką.
Cała Europa, oprócz Wielkiej Brytanii, Rosji i do pewnego stopnia Szwecji, była pod wpływem Napoleona. – Europa była targana różnymi problemami ekonomicznymi i kulturowymi odmiennościami. Trzeba było brać pod uwagę nastroje wewnętrzne narodów – powiedział gość programu Co za Historia.
– Napoleon nie rozumiał Rosji i nie bardzo był w stanie przeanalizować warunki, z którymi musiał się liczyć. Przejmując władzę, musiał mierzyć się z kolejnymi koalicjami przeciwko Francji, którym nie podobał się porządek francuski. Stara Europa i Wielka Brytania widziały w Napoleonie niebezpieczeństwo przewrotów w ich państwach. Rosja myślała, że w planie Napoleona Polska może być krajem buforowym, który może trzymać w szachu Rosję, a w rosyjskiej strategii mocarstwowej Polska miała być podporządkowana – mówił Adam Koperkiewicz.