Obraz Żołnierzy Niezłomnych w polskim społeczeństwie cały czas ewoluuje. Poniekąd wynika to z nacisku młodego pokolenia, które jest zainteresowane tą tematyką, ale także ze sporów w opinii publicznej, podszytych kwestiami światopoglądowymi. Przypomnijmy, że Armia Krajowa została rozwiązana w styczniu 1945 roku, ale w swoim ostatnim rozkazie generał Okulicki wezwał członków AK do niezaprzestawania walki o niepodległą Polskę.
Gośćmi Wojciecha Sulecińskiego w audycji Co Za Historia byli dr Marek Szymaniak i dr hab. Karol Polejowski z Muzeum II Wojny Światowej.
– Ci żołnierze Wojska Polskiego, którzy podjęli we wrześniu 1939 roku walkę z Niemcami i Sowietami, w 1945 roku znaleźli się w sytuacji, w której nie uzyskują celu, o który walczyli od września 1939 roku. Polska nie odzyskuje niepodległości, Polska wpada pod reżim komunistyczny. Oni kontynuowali tę walkę. Rozkaz generała Okulickiego był punktem wyjścia do kontynuowania walki o niepodległy byt państwa polskiego – mówił dr Marek Szymaniak.
– Opinia publiczna na Zachodzie nie przyjmowała tych argumentów, które strona Polska manifestowała. Tak zresztą działo się nie po raz pierwszy. Tak było również, kiedy Polskie Państwo Podziemne informowało o dokonującym się holokauście – podkreślał dr hab. Karol Polejowski.