Audycja „Co za Historia” była poświęcona średniowieczu. Punktem wyjścia do rozmowy był „Ostatni pojedynek” – nowy film Ridleya Scotta. Dyskusja krążyła wokół tematów kultury rycerskiej i tego, co działo się na zamkach i w pałacach. Gościem Wojciecha Sulecińskiego była prof. Beata Możejko z Uniwersytetu Gdańskiego.
Prof. Beata Możejko podkreślała, że pojedynek był kluczowym elementem rycerskości. – Na pewno udział w honorowym rozwiązywaniu sporów jest soczewką kultury średniowiecznej Europy rycerskiej – wskazywała.
Dodawała, że znaczenie rycerstwa można rozpatrywać w różnych aspektach. – Rycerz na koniu na pewno jest najważniejszy militarnie, później politycznie, a potem jeszcze prestiżowo. Koń jest bardzo ważnym, stałym elementem, przyjacielem człowieka, ale też przyjacielem rycerza. Natomiast z czasem, już w okresie XII-XIII wieku, obok znaczenia militarnego rycerstwa pojawia się znaczenie dworskie, kształtowanie siebie jako pewnej elity społecznej – wskazywała.
Prof. Beata Możejko zauważała, że w kulturze średniowiecznej istniała ścisła hierarchia wartości. Wyraźnie widać to w słynnej „Pieśni o Rolandzie”. – Podkreśla się, że Roland nie musiał być rozważny. On miał być odważny – mówiła.
MarWer