Domy prefabrykowane można z łatwością transportować, demontować i montować ponownie. Jakie są koszty utrzymania takich domów, dlaczego są tak popularne za granicą? I dlaczego Polacy są tak przyzwyczajeni do murów z cegły? O modułowym budownictwie rozmawiano w audycji Iwony Wysockiej Dobrze Mieszkaj. Gośćmi byli Krzysztof Droszcz z „RebelModule” oraz Przemysław Śliwiński z firmy „SmartMod”.
Budownictwo modułowe opiera się na całkowitej prefabrykacji obiektu przestrzennego, czyli, jak tłumaczy Krzysztof Droszcz – częściowo produkuje się budynek na hali, a na miejscu tylko skręca się konstrukcję.
MOŻNA STWORZYĆ WYMARZONY DOM
W taki sposób można postawić nowy obiekt, nawet w jeden dzień i od razu można się do niego wprowadzić.
– Plus jest taki, że można te budynki w całości wykańczać – dodaje Przemysław Śliwiński. – To znaczy, że klient może wybrać sobie wyposażenie, ale też zainstalować swoje, od płytek po sprzęt AGD.
– Personalizacja takiego budynku jest dowolna – podkreśla przedstawiciel „SmartMod”. Nawet wymiary domu, można określić co do centymetra.
DLACZEGO BUDOWNICTWO MODUŁOWE NIE JEST POPULARNE W POLSCE?
Według specjalistów, wynika to z tradycji. Wolimy mieszkać w budynkach ceglanych i betonowych. Wpływ na brak popularności architektury modułowej ma także żywe wspomnienie konstrukcji szkieletowych z lat 80. kojarzonych z brakiem solidności.
– Ciężko jest przekonać przyszłego klienta do wyboru obiektu modułowego na bazie technologii drzewnej, ze względu na niską znajomość zalet tego typu budownictwa – tłumaczy Krzysztof Droszcz.
Moduły można w każdej chwili powiększać, dokładając kolejne, do już istniejącego. Instalować kolejne piętra na dachu poprzedniego. Praktycznie nie ma ograniczeń. Gdy mamy zamiar się przeprowadzić, możemy zabrać swój dom i przenieść w inne miejsce.
Wadą tego systemu budownictwa jest niezbędne do rozpoczęcia prac posiadanie dźwigu. Jeżeli też budynek modułowy nie zostanie trwale połączony z gruntem, może nie dostać statusu obiektu przeznaczonego na pobyt stały, przez co, mogą być problemy z podłączeniem kanalizacji czy linii energetycznej.
hb