Coraz większą popularność w Polsce zyskuje budowa domów prefabrykowanych. Czym one są i czy warto je kupować? Między innymi na ten temat Iwona Wysocka rozmawiała z Wojciechem Rynkowskim, ekspertem z extradom.pl.
– Domy prefabrykowane są bardzo popularne na Zachodzie. W Niemczech i Austrii stanowią dużą część rynku, zdobywają również dużą popularność w Polsce. To nie jest to samo co domy szkieletowe. Jak sama nazwa wskazuje, dom prefabrykowany powstaje w fabryce. Tam jest dużo łatwiej utrzymać wysoką jakość montażu. Jest to robione bardzo starannie i bardzo dokładnie. Tylko najlepiej wykonane domy szkieletowe mogą się równać z domami prefabrykowanymi – mówił Wojciech Rynkowski.
Jak zaznaczył, problemem może okazać się dowiezienie budynku na miejsce. Im wyższy on jest, tym wyższe są także koszty transportu. Na co jeszcze należy zwracać uwagę?
– Polecałbym obejrzenie takiego domu, zwykle producenci mają domy demonstracyjne. Można przyjść, zobaczyć i sprawdzić, jak to wygląda. Niektórzy producenci robią też suchy montaż na placu budowy i dopiero w tym stanie jest on odbierany przez inwestora i przewożony na właściwy plac budowy. Trzeba poszukać informacji, zasięgnąć języka i ufać tym, którzy mają sprawdzone rozwiązania – wyjaśniał. – Do tej pory domy gotowe były relatywnie mało popularne, ze względu na wyższe koszty. W tej chwili w trakcie procesu budowlanego może okazać się, że koszty uległy znaczącemu wyrównaniu. Wprowadzamy się do tego domu rok szybciej. W idealnych warunkach, w idealnym świecie, proces budowania domu prefabrykowanego trwa sześć miesięcy. W tradycyjnym procesie budowlanym jest to 15-18 miesięcy – wyliczał zalety tego typu domów ekspert.
ua