Jakie pytania pojawiają się najczęściej podczas rozmów kwalifikacyjnych? Co należy na siebie założyć i jak ważna jest mowa ciała podczas takich spotkań? O tym w „Głosie Pracownika” Alicja Samolewicz-Jeglicka rozmawiała z Agnieszką Śladkowską, twórczynią Gorilla Job, firmy, która wspiera kandydatów na rynku pracy.
– Rozmowa rekrutacyjna nie zaczyna się w momencie, kiedy idziesz do biura firma. Rozmowa rekrutacyjna zaczyna się w momencie, kiedy dzwoni do ciebie telefon. Często jest tak, że rekruter dzwoni i wcale nie chce jeszcze zaprosić na rozmowę rekrutacyjną. On dzwoni, żeby zobaczyć, czy będzie chciał cię zaprosić. Jeżeli podczas rozmowy wydarzy się coś, co będzie zwiększało szanse, że zmarnuje swój czas, to cię nie zaprosi – wyjaśnia Agnieszka Śladkowska.
Zdaniem ekspertki, odpowiadając na ofertę pracy, powinniśmy pamiętać o przygotowaniu się do potencjalnej rozmowy. – Na sam początek warto zastanowić się nad 10 standardowymi pytaniami, które rekruterzy zadają. Jednym z nich jest: dlaczego ktoś aplikuje na daną ofertę? A na przykład kolejnym: dlaczego chce się rozstać ze swoim pracodawcą? Bardzo ważna jest też mowa ciała. Chodzi o to, żeby nie zamykać się na rozmowie rekrutacyjnej, czyli dbać o to, żeby postawa była otwarta, nie zaciskać i nie składać rąk, nie pokazywać też swojej wyższości nad rekruterem, bo rekruterzy tego nie lubią – radzi ekspertka.