Każdej osobie zatrudnionej na umowę o pracę przysługuje, w zależności od stażu, 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Z reguły pracodawca udziela urlopu po wcześniejszym uzgodnieniu jego terminu z pracownikiem. W sytuacji pandemicznej jednak na urlop pracownik może być wysłany arbitralnie przez pracodawcę. W jakich okolicznościach ma miejsce taki „przymusowy” urlop?
O tym Dominika Raszkiewicz rozmawiała z Agnieszką Dobrodziej z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku. – Sporo pracowników przebywa na kwarantannie, ewentualnie na izolacji domowej. Może dojść do sytuacji takiej, że pracownik będzie wówczas korzystał z urlopu wypoczynkowego. Zgodnie z przepisami urlop jest wstrzymywany i po uzgodnieniu z pracodawcą jest udzielany w późniejszym terminie – zaznaczyła.
INŻYNIER NOWYCH MATERIAŁÓW
W audycji także o zawodzie przyszłości. Inżynier nowych materiałów zajmie się w przyszłości materiałami, których… jeszcze nie wynaleziono. Materiał przygotowała Iwona Wysocka.
– Węglowe nanorurki, aerożel czy perowskity zmienią nasze życie i sposób, w jaki korzystamy z przedmiotów codziennego użytku. Nowi inżynierowie materiałowi połączą wiedzę z dziedziny stem, w których skupiły się nauka, technologia, inżynieria i matematyka z kreatywnymi pomysłami na zastosowania świeżo wynalezionych materiałów, które mogą poprawić jakość życia. Mogą to być np. jedwabne implanty, które zastąpią błony bębenkowe – mówiła Iwona Wysocka.
MOTYWACJA W POSZUKIWANIU PRACY
W drugiej części audycji rozmawialiśmy o motywacji. Jak ona wypływa na proces rekrutacji, a także, w jaki sposób kandydaci mogą się motywować, kiedy kolejny miesiąc nie mają pracy? O tym Alicja Samolewicz-Jeglicka rozmawiała z Agnieszką Śladkowską, twórcą Gorilla Job, firmy wspierającej kandydatów na rynku pracy.
– Wszystko zależy od tego, co się dzieje i jak długo ludzie szukają pracy. Jasne jest, że im dłużej człowiek szuka pracy, tym mniej wierzy w siebie. Najgorzej jest wtedy, gdy przestaje wysyłać CV. Krytycznym momentem w poszukiwaniu pracy jest trzeci miesiąc.Bardzo często kandydaci w procesie rekrutacji mają w sobie bardzo dużo żalu wobec tego, co się stało, jeśli zostali zwolnieni. My mówimy im, by potraktowali to jako naukę. Trzeba nauczyć się swoich mocnych i słabych stron, realnie spojrzeć na kompetencje. Można też sobie wypisać rzeczy, w których jesteśmy dobrzy – mówiła Agnieszka Śladkowska.