Jednym z zadań związków zawodowych jest sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa, higieny i kultury pracy. W przedsiębiorstwach z wysoką kulturą bezpieczeństwa pracownik nie boi się zgłaszać ewentualnych zagrożeń. Co więcej – może liczyć, że pracodawca nie zlekceważy jego uwag i zajmie się znalezieniem trwałych i skutecznych rozwiązań.
Najlepsze efekty w podnoszeniu kultury bezpieczeństwa w miejscu pracy daje współpraca między pracodawcą a organizacją reprezentującą pracowników. W takim podejściu do bezpieczeństwa ważną rolę spełnia społeczna inspekcja pracy, która podlega związkom zawodowym.
– Z badań przeprowadzonych w 2021 roku przez CBOS wynika, że rzadziej dochodzi do łamania praw pracowniczych w zakładach, w których działają związki zawodowe. I tak w tych w przedsiębiorstwach praktycznie nie istnieje problem z niewypłacaniem pensji pracownikom, również składki na ZUS odprowadzane są w pełnej wysokości. Rzadziej także dochodzi w nich do zmuszania pracowników do pracy w nadgodzinach bez wynagrodzenia – wyjaśniała Paulina Brańska, pełnomocnik ds. bezpieczeństwa i higieny pracy.
Posłuchaj:
raf