Czym się różnią pracownicy od pracowników sezonowych? Jakie są obowiązki pracodawcy oraz zatrudnionego? Na te pytania w kolejnej audycji poruszającej zagadnienia dotyczące pracy wakacyjnej Danielowi Wojciechowskiemu odpowiedziała Patrycja Potocka-Szmoń, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku.
– Pracownik sezonowy od pracownika różni się wyłącznie tym, że realizuje pracę sezonową. Pracownikiem się jest niezależnie od tego, czy się realizuje taki czy inny rodzaj pracy. Natomiast pracownik od niepracownika różni się tym, że ten pierwszy wykonuje obowiązki w ramach stosunku pracy, czyli na podstawie umowy o pracę. A ona wymaga pracy pod nadzorem pracodawcy bądź innej osoby przez niego oddelegowanej w określonym miejscu i czasie za wynagrodzeniem – wyjaśniała Patrycja Potocka-Szmoń.
– Czyli pracownik to jest ktoś, kto pracuje na podstawie umowy o pracę, a jeśli wykonuje pracę na podstawie umowy-zlecenie lub umowy o dzieło, to już pracownikiem nie jest? – dopytywał prowadzący rozmowę.
– Dokładnie tak, można realizować pracę, w tym sezonową, w ramach stosunku pracowniczego, jak też poza stosunkiem pracowniczym, czyli na podstawie umów cywilno-prawnych – tłumaczyła Patrycja Potocka-Szmoń.
Program realizowany jest wspólnie z Państwową Inspekcją Pracy.
raf