Przepisy BHP często są postrzegane zarówno przez pracodawców, jak i samych pracowników jako coś zbędnego, utrudniającego życie. Tymczasem znajomość, a przede wszystkim przestrzeganie tych zasad wpływa na zmniejszenie liczby wypadków w miejscu pracy. Według danych GUS w 2022 roku nieprawidłowe zachowanie się pracownika było przyczyną 61 proc. wypadków przy pracy.
Jednym z zadań związków zawodowych jest sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów bezpieczeństwa, higieny i kultury pracy. W przedsiębiorstwach z wysoką kulturą bezpieczeństwa pracownik nie boi się zgłaszać ewentualnych zagrożeń. Co więcej, może liczyć, że pracodawca nie zlekceważy jego uwag i zajmie się znalezieniem trwałych i skutecznych rozwiązań, a pomóc może mu w tym społeczny inspektor pracy. W audycji „Głos Pracownika” o jego roli i kompetencjach opowiedział nadinspektor Piotr Prokopowicz z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku.
– Społeczny inspektor pracy może kontrolować pomieszczenia w zakładzie pracy pod kątem bezpieczeństwa i higieny pracy, ale także może zwracać uwagę na zachowania pracowników – podkreślał Piotr Prokopowicz.
Z kolei w cyklu „Zawodowcy” na pytanie, czym zajmuje się ustawiacz wtryskarek, odpowiedział Krzysztof Witkowski z firmy Polipack. – Głównym zadaniem ustawiacza jest uruchomienie procesu tak, by produkowany detal, słoik, nakrętka, termos czy pokrywka spełniał swoje wymogi jakościowe, a parametry maszyny były stabilne i powtarzalne, by zapewnić płynność i dokładność pracy wtryskarki. Ustawiacz ma także kilka innych zadań, do których należą na przykład zmiany formy na maszynach, próby nowych form, tworzyw i barwników, prowadzenie dokumentacji technologicznej, szkolenia nowych pracowników na stanowisko operatora urządzeń do formowania wyrobów z tworzyw sztucznych i wiele, wiele innych – wyliczał.
Projekt „Godna praca to bezpieczna praca – II edycja” dofinansowany jest przez Norwegię, poprzez Fundusze Norweskie 2014 – 2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.
Tomasz Sosnowski/kł/MarWer