Rozwój technologii i globalizacja mają duży wpływ na rynek pracy. Z jednej strony przynoszą nowe możliwości ułatwiające pracę, ale z drugiej strony modyfikują klasyczne rozwiązania w zakresie praw pracowników, ochrony socjalnej i bezpieczeństwa pracy.
To wszystko prowadzi do pogorszenia się sytuacji części osób pracujących i naruszania elementarnych praw człowieka. Dlatego niezbędne jest wskazanie rozwiązań zapewniających bezpieczne miejsce pracy dla zatrudnionych w istniejących, jak i nowo powstających formach pracy.
O nowych formach zatrudnienia i zagrożeniach z nimi związanych rozmawialiśmy z dr Martą Zbucką-Gargas, doktor nauk prawnych, adiunkt w Katedrze Prawa Pracy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
– Rozwój, technologia, globalizacja i Chat GPT bardzo mocno wpływają na rynek, tworząc nowe formy zatrudnienia, pracę zdalną, czy pracę w globalnych łańcuchach dostaw i pracę za pośrednictwem platform cyfrowych. Te nowe formy stanowią poważną konkurencję dla tradycyjnej formy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę – mówiła dr Zbucka-Gargas.
Do 9 września w Gdańsku potrwa Euroskills 2023 – Mistrzostwa Europy Młodych Profesjonalistów. To największy konkurs edukacyjny i umiejętności zawodowych na Starym Kontynencie, który odbywa się co dwa lata. Jest organizowany po raz ósmy i pierwszy raz gości w Polsce.
– To są zawody, dla osób do lat 25, w których młodzi ludzie biorą udział w takich konkurencjach jak na przykład frezer CNC, fryzjerstwo, gotowanie czy obsługa pojazdów ciężkich. Chodzi o różne fachy, których młodzi ludzie uczą się w szkołach zawodowych w Polsce i całej Europie – mówił Radiu Gdańsk jeden z ekspertów Euroskills Marcin Berta.
Projekt „Godna praca to bezpieczna praca – II edycja” dofinansowany jest przez Norwegię, poprzez Fundusze Norweskie 2014 – 2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.
Tomasz Sosnowski/jk