Bezpieczeństwo i higiena pracy w przedsiębiorstwie kojarzy się nam najczęściej z obowiązkowymi szkoleniami i grubymi segregatorami z instrukcjami BHP. Jednak to, czy w danej firmie jest bezpiecznie czy nie, w dużej mierze zależy od tego, czy charakteryzuje się ona wysoką czy niską kulturą bezpieczeństwa. O wpływie kultury bezpieczeństwa na poprawę warunków pracy Tomasz Sosnowski rozmawiał z Pawłem Grabowskim, zastępcą okręgowego inspektora pracy w Gdańsku.
Na kulturę bezpieczeństwa w organizacji składają się zachowania i postawy pojedynczych pracowników, jak również zbiorowe poglądy i przeświadczenia. Silny wpływ ma także kadra zarządzająca. O wysokiej kulturze bezpieczeństwa mówimy, gdy działania z zakresu BHP prowadzone przez firmę przewyższają wymagania zawarte w normach i przepisach prawa, szkolenia i wydarzenia promujące kwestie BHP odbywają się systematycznie, prowadzi się również działania mające na celu motywowanie pracowników w zakresie dbania o bezpieczeństwo pracy.
– Zacznijmy od tego, co to jest kultura bezpieczeństwa pracy. Znalazłem taką definicję, która mówi o tym, że kultura bezpieczeństwa to poziom bezpieczeństwa, który każdy z nas utrzymuje, gdy nikt na nas nie patrzy – mówi Paweł Grabowski.
Projekt „Godna praca to bezpieczna praca – II edycja” dofinansowany jest przez Norwegię, poprzez Fundusze Norweskie 2014 – 2021, w ramach programu „Dialog społeczny – godna praca”.