Odsłonięcie pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego i wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – to najważniejsze momenty tegorocznej 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W ramach obchodów odwiedzono także 140 miejsc na świecie, w których opowiadano historię z perspektywy Polski. Ta akcja to inicjatywa Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Gościem Dnia Radia Gdańsk był Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, który podsumował tegoroczne obchody.
– Wiele osób, nawet dyplomatów czy gości zagranicznych, było zaskoczonych polskim losem w czasie II wojny światowej – mówił gość w rozmowie z Jarosławem Popkiem. – Część z nich nie znała symbolu Westerplatte czy daty 17 września 1939 roku, mając jedynie ogólne wyobrażenie o polskim doświadczeniu. Myślę, że po tej pracy zrobiliśmy duży krok do przodu. Odzywają się do nas muzea i mówią: chcielibyśmy usłyszeć o polskiej historii w naszych muzeach, bo ona jest ciekawa – opowiadał Karol Nawrocki.
Dyrektor gdańskiego muzeum poruszył także kwestię polskiego Kościoła w czasie wojny. Wspomnienie polskich księży i zakonnic kończy obchody tegorocznej rocznicy I Kongresem 108 Błogosławionych Męczenników II Wojny Światowej. – Ofiara, którą zapłacił polski Kościół podczas II wojny światowej, wymaga pogłębionej refleksji. 108 męczenników wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II niesie ze sobą ogromny ładunek polskiej historii i polskiego męczeństwa z wieloma wątkami gdańskimi ważnych księży, którzy o polskość dbali w czasach Wolnego Miasta Gdańska – dodawał Karol Nawrocki.