W Wielki Czwartek wieczorem rozpoczyna się Triduum Paschalne. O znaczeniu tego najważniejszego wydarzenia w liturgii rzymskich katolików oraz starokatolików na antenie Radia Gdańsk rozmawiał z Andrzejem Urbańskim nasz popołudniowy Gość Dnia, ks. prof. Wojciech Cichosz z gdyńskiej parafii p.w. Andrzeja Boboli.
– Triduum Paschalne, jako naczelne, centralne wydarzenia chrześcijaństwa, traktowane jest jako jedna całość. Czasami się nad tym zastanawiamy, bo triduum znaczy trzy dni. Ale Triduum to warstwa jednego wydarzenia. Jest to oczywiście tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. To nic innego jak powrót do wiary pierwszych chrześcijan. A pierwsza wiara brzmiała: Jezus Chrystus został umęczony, umarł, został złożony do grobu i zmartwychwstał. Oto Triduum Paschalne – wyjaśnił ks. prof. Wojciech Cichosz.
Jak przypomniał Gość Dnia Radia Gdańsk, tegoroczne hasło roku duszpasterskiego mówi o tym, że Eucharystia daje życie i jest źródłem Kościoła. – I tak jest. My z Eucharystią mamy do czynienia przede wszystkim w sposób duchowy. Jest ona źródłem i fundamentem kościoła. Dlatego też Wielki Czwartek i Msza Wieczerzy Pańskiej będzie skoncentrowana wokół Eucharystii, to znaczy wokół Jezusa – powiedział gdyński duchowny.
Ks. prof. Wojciech Cichosz zachęcił wszystkich, by w tym roku w Triduum Paschalnym wziąć udział, zostając w domu. – Bracie, siostro, zostań w domu. Nikt nie odciąga cię od źródła i od szczytu Eucharystii, od kościoła, tylko budujmy nasze kościoły domowe. To, co Bóg nam daje, jest najpiękniejsze: nasze życie, nasze zdrowie, nasz piękny świat. Bóg daje nam rozum, abyśmy się nim posługiwali. Ale Bóg w swej wielkiej miłości i dobroci daje nam wolną wolę, a w tej wolnej woli daje nam również odpowiedzialność – dodał.