„Bajeczna świadomość” to tytuł kampanii profilaktycznej, skierowanej do młodych rodziców z Gdańska. Specjaliści z Fundacji „Dbam o mój zasięg” wskażą w niej, na co zwrócić szczególną uwagę, wychowując dziecko w dobie nowych technologii. Jakie tematy będą poruszane? Jak mądrze wprowadzić dziecko w świat cyfrowych technologii? O tym Alicja Samolewicz-Jeglicka rozmawiała z popołudniowym „Gościem Dnia Radia Gdańsk”, którym był dr Maciej Dębski z Fundacji „Dbam o mój zasięg”.
– Chociaż my, specjaliści, mamy problem z jasnym zdefiniowaniem, kiedy występuje uzależnienie, a kiedy nadużywanie technologii, to jednak jest to duży problem. Ale musimy mieć świadomość, że to jest trochę tak jak z alkoholikami. Alkoholik nie jest uzależniony od butelki, ale od tego, co jest w środku. Więc mówimy potocznie o uzależnieniu od telefonu, ale tak naprawdę uzależniają nas aplikacje, które tam są, zawsze podłączone do internetu. Gdybym miał powiedzieć, które z nich najbardziej nas uzależniają, to ewidentnie są to media społecznościowe i gry sieciowe – powiedział ekspert.
– W Gdańsku rozpoczynamy realizację kampanii profilaktycznej ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nazwaliśmy ją „Bajeczna świadomość”. Ona jest skierowana do rodziców, którzy mają bardzo malutkie dzieciątko albo jeszcze nie mają, bo dopiero ma się urodzić. Chcemy jasno mówić, poprzez różnego rodzaju webinary, ale nie tylko, żeby rodzice byli czujni i pamiętali o kilku rzeczach. Po pierwsze, że dziecko się urodzi w świecie cyfrowym. A skoro się rodzi w świecie cyfrowym, najgorsze, co rodzic może zrobić, to uznać, że ono sobie w nim poradzi i czekać z jakąkolwiek pogadanką do czasu, aż dziecko dostanie swój telefon komórkowy. Po trzecie, chcemy mówić, jak bardzo ważna jest bliskość realna, a nie wirtualna – wyliczył.
W ramach kampanii przygotowano sześć bezpłatnych, tematycznych webinarów. Pierwszy z nich – „Temperament małego dziecka, a nowe technologie” – odbędzie się w czwartek o godz. 19:00. Szczegóły można znaleźć na stronie dbamomojzasieg.pl w zakładce „Bajeczna świadomość”.
Posłuchaj całej rozmowy: