Fenomen św. Mikołaja polega na tym, że dobro fascynuje. Każdy chciałby mieć poczucie, że komuś coś dobrego dał – mówił na antenie Radia Gdańsk ojciec Michał Osek, przeor gdańskich dominikanów, proboszcz Bazyliki św. Mikołaja. Rozmawiał z nim Kuba Kaługa.
– Czasy są coraz ciekawsze i coraz więcej się dzieje bardzo różnych zjawisk. Święty Mikołaj w tych czasach nie traci na popularności. Stał się ikoną, która ma swoje źródło w Kościele. Ma on wiele wymiarów – nie mam żadnego żalu, że sobie chodzi swoimi drogami i nie zawsze przedstawiany jest w mitrze i z pastorałem, jak to ma miejsce w kościele na rzeźbach. Popkultura zrobiła swoje, ale myślę, że to dlatego, że św. Mikołaj ma w sobie wielki potencjał – jest w tym to poszukiwanie dobra, którym każdy się interesuje. Nikt nie ma praw autorskich na tego świętego. Fenomenem św. Mikołaja jest to, że dobro fascynuje. Każdy chciałby mieć poczucie, że komuś coś dobrego dał – powiedział ojciec Michał Osek.
Wspominając świętego Mikołaja, dominikanie organizują w najbliższy weekend jarmark dobroczynny na dziedzińcu klasztoru (wejście od ul. Pańskiej).
– Trwa on tylko dwa dni, w sobotę i niedzielę. Zawsze przygotowujemy go blisko 6 grudnia i wybieramy jakiś cel, a potem wokół tego organizuje się duża grupa ludzi. Oni także pochodzą z naszych duszpasterstw i przygotowują bardzo różne wytwory i specjały, zapraszamy też gości, są koncerty, zabawy. W tym roku po raz pierwszy będziemy używać średniowiecznych gier, które odtworzyliśmy razem z uczniami szkół budowlanych w Gdańsku. Będą namioty, ziołowe herbaty sióstr dominikanek, będą książki, będzie przeorówka mojej roboty, czyli nalewka z pigwy. Celem jest pomoc naszemu bratu, który został biskupem na Zakarpaciu na Ukrainie. Od początku wojny pomaga ofiarom wojny – osieroconym rodzinom, dofinansowuje zakup protez. Jest bardzo zaangażowany w pomoc bezpośrednią i chcielibyśmy, żeby miał większe możliwości. Kwotę, którą uzbieramy podczas jarmarku, przekażemy właśnie jemu – wyjaśnił przeor gdańskich dominikanów.
Dominikanie organizują również 24 grudnia wigilię świąteczną z osobami w kryzysie bezdomności. Potrzebujący będą mogli skorzystać z gorącego posiłku, otrzymają też paczki.
– Wigilia odbędzie się w Zbrojowni, posiłek i paczki przygotowujemy razem ze stowarzyszeniem restauratorów i hotelarzy oraz harcerzami i wolontariuszami. Już od kilku lat działamy razem, organizując jedno duże wydarzenie dobroczynne – wyjaśnił ojciec Michał Osek.
Posłuchaj całej rozmowy:
am