Audycja to wielowątkowa rozmowa o Rosji. Martyna Rydel studentka kulturoznawstwa, która dwukrotnie była w samotnej kobiecej podróży po tym kraju i Tomasz Dziemiańczuk, jako działacz Greenpeace był tam aresztowany, mają trochę inne spojrzenie na ten kraj. Tomek uważa, że Rosja zawsze miała zapędy totalitarne i mocarstwowe. Ten duch tkwi w tym kraju i to jest bardzo groźne. Co innego Rosjanie jako ludzie, zawsze otwarci i gościnni. – Nawet siedząc w więzieniu nie spotkałem żadnego niemiłego Rosjanina – mówi Tomasz Dziemiańczuk. To jednak cały czas zamknięty w swojej mentalności wojownika i zdobywcy świat podsycany mocarstwową propagandą. W Rosji większość ludzi ślepo wierzy w jeden słuszny przekaz.
Martyna Rydel przejechała koleją transsyberyjską 14 000 km. Fot. kulturowa.pl
Martyna Rydel podróżując koleją transsyberyjską też doświadczyła samych dobrych rzeczy od Rosjan. – Wszyscy mną się opiekowali, jakby biorąc za mnie odpowiedzialność. Tylko nie mogła zrozumieć dlaczego potomkowie represjonowanych przez NKWD cały czas broną systemu stalinowskiego. W Permie, gdzie w ramach międzynarodowego wolontariatu, pracowała nad stworzeniem muzeum w dawnym gułagu były „babuszki” uważające, że w Katyniu słusznie zlikwidowano Polaków, którzy kolaborowali z Niemcami. To było wstrząsające dla Martyny. Swoje spostrzeżenia dotyczące nie tylko podróży studentka opisuje w blogu KULTUROWA.PL, warto go odwiedzić po kliknięciu TUTAJ lub na obrazek obok.
Posłuchaj rozmowy o Rosji:
Rozmawiamy o Rosji ale przede wszystkim zapraszamy na kolejne Studenckie Spotkania Podróżnicze MENAŻKI na Uniwersytecie Gdańskim. Martyna Rydel w zeszłym roku otrzymała na imprezie II nagrodę za relację z podróży po Rosji. Tomasz Dziemiańczuk przewodniczący Kulturalnego Kolektywu UG przygotowuje kolejne MENAŻKI. Na widzów w piątek, sobotę i niedzielę 11-13.12.2015 czeka 25 podróżniczych prezentacji, a na prelegentów nagroda w postaci weekendowego czarteru jachtu na Mazurach. Program imprezy jest TUTAJ