Dwór szlachecki, a potem ziemiański był przez wieki ostoją polskości, pełnił rolę kulturotwórczą, był także ośrodkiem nowoczesnego zarządzania. W „Kresowym Saloniku Radia Gdańsk” gościliśmy dra Macieja Rydla, dokumentalistę dworów polskich i badacza historii ziemiaństwa.
60 akwareli jego autorstwa można oglądać w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego (Gdańsk, Wita Stwosza 53) na wystawie „Dwory polskie w akwareli Macieja Rydla. Na ratunek ginącego dziedzictwa narodowego”. Wernisaż wystawy odbył się 4 lutego, poprzedził go wykład autora prac na temat malarzy polskich utrwalających wizerunki dworów i pałaców, także kresowych.
W audycji wróciliśmy do sprawy przetrzymywanych od 10 miesięcy w areszcie pod Mińskiem działaczy Związku Polaków na Białorusi – prezes Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, członka zarządu głównego związku. W Gdańsku, z inicjatywy Fundacji „Łączy nas Polska”, pod Konsulatem Federacji Rosyjskiej odbyła się pikieta w sprawie ich uwolnienia.
Natomiast z okazji rozpoczynających się XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie opowiemy o przedwojennych sportowcach z Kresów – zawodnikach zimowych olimpiad w międzywojniu. Oczywiście w audycji będą, jak zawsze: kalendarium historyczne red. Daniela Wojciechowskiego, korespondencja – tym razem ze Lwowa i miłe dla ucha piosenki.