Czy rację miał urodzony na Polesiu jezuita Adam Tadeusz Naruszewicz, bliski współpracownik króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który twierdził, że dzięki Konstytucji „naród stał się rozumnie wolnym, istotnie niepodległym i bezpiecznie mądrym”? W „Kresowym Saloniku Radia Gdańsk” wracamy do tego historycznego wydarzenia sprzed 231 lat.
Naszym gościem jest prof. Anna Grześkowiak-Krwawicz, historyk idei z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, z którą rozmawiamy o uchwaleniu tej pierwszej w Europie i drugiej na świecie Ustawy Rządowej i o tym, czy Konstytucja 3 Maja jest jednym z najważniejszych symboli niepodległości, suwerenności Polski.
Red. Walenty Wojniłło z portalu wilnoteka.lt opowiada m.in. o tym, jak nasi Rodacy w Wilnie obchodzą rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
A po audycji zaprosimy Państwa do wysłuchania kolejnej edycji cyklu podcastów o polskich miejscach pamięci narodowej na Kresach przygotowanej przez Daniela Wojciechowskiego. Tym razem tematem spotkania z prof. Jackiem Friedrichem będą wileńskie cmentarze na Rossie i na Antokolu.
Michał Rzepiak, Andrzej Urbański