Co roku w maju członkowie ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Ponarska czczą pamięć swoich bliskich, którzy zostali zamordowani w czasie II wojny w podwileńskim lesie. I choć wiedza na temat zbrodni w Katyniu jest dziś już powszechna, to niestety świadomość Zbrodni Ponarskiej – największej zbrodni na północno-wschodnich kresach II Rzeczypospolitej w czasie II wojny światowej – jest wciąż mała.
Dlaczego? Na to pytanie spróbowaliśmy odpowiedzieć w „Kresowym Saloniku Radia Gdańsk”. Naszym gościem była prof. Monika Tomkiewicz z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, autorka publikacji poświęconych temu zagadnieniu.
W audycji wróciliśmy także do obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja. Relacje z tego wydarzenia we Lwowie przekazali nasi korespondenci z „Kuriera Galicyjskiego”, Karina Wysoczańska i Eugeniusz Sało.
A po audycji zachęcamy do posłuchania kolejnego odcinka z cyklu „Polskie miejsca pamięci narodowej na Kresach”. Daniel Wojciechowski rozmawiał z prof. Jackiem Friedrichem, historykiem sztuki, o upamiętnieniu miejsca kaźni w Ponarach.
Michał Rzepiak i Andrzej Urbański