Przez lata baliśmy się kąpać w Bałtyku. Zdaniem mieszkańców Gdańska stan wody znacznie się poprawił.
– W związku z tym, że mieszkałem blisko zatoki, wyprawy nad morze były dość częste – powiedział Marek Theus, Prezes Zarządu MerCo Sp. z o.o, wspominając na antenie Radia Gdańsk swoje szkolne lata – Niestety zanieczyszczenie Bałtyku rosło na tyle gwałtownie, że zaczęto wprowadzać zakazy kąpieli na plażach w Brzeźnie i Jelitkowie, które leżały najbliżej mojego miejsca zamieszkania. Pod koniec lat 70. i w latach 80. jedyną udostępnioną plażą była plaża na Stogach w Górkach Zachodnich.
ZANIECZYSZCZENIE BAŁTYKU
Bałtyk uchodzi za jedno z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Na stan jego wód wpłynęło uprzemysłowienie, rozwój miast (ścieki i odpady), a także nadmierna ilość ładunków azotu i fosforu, za którego powstawanie odpowiedzialne jest intensywne nawożenie pół uprawnych. To między innymi aplikacja nawozów wpływa na proces eutrofizacji, którego objawem bywają zakwity sinic. Zagrożeniem jest także broń chemiczna, w tym pokłady gazu musztardowego (iperytu), zatopione po II wojnie światowej.
„KĄPIEL JEST ZDROWA”
Przed otwarciem sezonu letniego na stronach Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku można znaleźć wykaz kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli. Woda w tych miejscach jest badana, a oceny dotyczące jej jakości podawane do wiadomości publicznej.
– Nie mogę się kąpać głównie ze względów zdrowotnych, ale kocham morze. Z racji mojego wieku pamiętam, co było 30 lat temu i jak Bałtyk się zmieniał. Były momenty, kiedy zamykano plaże, ale teraz woda jest czysta. Ja bym się nie bała wchodzić do wody i zachęcam do tego, bo to zdrowe, o ile nie istnieją jakieś przeciwwskazania – powiedziała Profesor Anna Zielińska-Głębocka Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego.
– Część długu Polski wobec Szwecji została zamieniona środki, które miały być przeznaczone na inwestycje oczyszczające polskie wybrzeże – przypomina Marek Theus – Myślę, że dam się namówić. Dostrzegam foki i mnóstwo ptaków, które były bardzo nieliczne, także widać wyraźnie, że jakość wody się poprawiła.
O tym, czy Bałtyk jest czystym i przyjaznym morzem rozmawiali eksperci audycji Ludzie i Pieniądze. Program poprowadził Jacek Naliwajek. Jego gośćmi byli: Profesor Anna Zielińska-Głębocka – Wydział Ekonomiczny Uniwersytetu Gdańskiego i Marek Theus, Prezes Zarządu MerCo Sp. z o.o.
Posłuchaj audycji:
Piotr Puchalski