Kolejna edycja zespołowych projektów badawczych na studiach magisterskich w Instytucie Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. Pomysły studentów w przyszłości mogą być realizowane np. na płaszczyźnie dekarbonizacji czy cyfryzacji przemysłu okrętowego. Jakie wyzwania stawia rynek w tym zakresie i jak pomocne mogą okazać się pomysły młodych ludzi? O tym rozmawialiśmy w audycji „Ludzie i Pieniądze”.
Już w styczniu 2025 roku rusza kolejna edycja zespołowych projektów badawczych na studiach magisterskich w Instytucie Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej. To oczywiście nowa forma kształcenia studentów, polega ona na realizacji prac o charakterze badawczo-rozwojowym w ścisłej współpracy uczelni z przemysłem. Tematy projektów wybierane są przez studentów spośród propozycji zgłaszanych przez partnerów przemysłowych i pracowników uczelni. Dla firm projekt jest oczywiście okazją do realizacji działań, na które w wielu przedsiębiorstwach zwykle brakuje czasu, a pomysły studentów w przyszłości mogą być realizowane np. na płaszczyźnie dekarbonizacji czy cyfryzacji przemysłu okrętowego – te dziedziny w najbliższych latach zdominują działania na rynku stoczniowym. Jakie wyzwania stawia rynek w tym zakresie i jak pomocne mogą okazać się pomysły młodych ludzi? O tym rozmawialiśmy w audycji „Ludzie i Pieniądze”.
Poruszyliśmy także temat rzadko omawiany – dotyczy on ubezpieczeń marynarzy. Przyszły rok może przynieść spore zmiany. Dyskusje na ten temat już trwają, od dłuższego czasu nabierają tempa, a międzynarodowe trendy, takie jak zmiany klimatyczne czy konflikty geopolityczne, zdecydowanie wpływają na rynek ubezpieczeń, a właściwie na stawkę ubezpieczenia miesięcznego. Gośćmi Tomasza Klingera byli: Dorota Kakowska-Mering, dziennikarka portalu Trojmiasto.pl, oraz prof. Marek Grzybowski, prezes Morskiego Klastra Bałtyckiego i Kosmicznego.
aKa