Miała zostać ścięta, ale otrzymała „nowe życie” i stała się pomnikiem. Limba z Arboretum w Wirtach na Kociewiu została w całości przeniesiona do Gdańska. Drzewo, chociaż jest w Polsce pod całkowitą ochroną, ze względu na zbyt duże zagęszczenie gatunku w najstarszym ogrodzie leśnym w naszym kraju, jakim są Wirty, przeznaczone było do usunięcia. Uratowała je inicjatywa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, który postanowił wystawić żywy pomnik upamiętniający zmarłego wiceprezesa Roberta Bogdanowicza.
Limba stanęła na skwerze przy ulicy Witosa na Chełmie. Miejsce wybrane zostało nieprzypadkowo. W pobliżu mieszkał śp. Robert Bogdanowicz. Były zastępca prezesa WFOŚiGW w Gdańsku zmarł w 2011 roku, mając zaledwie 48 lat.
Ten Magazyn Ekologiczny to dźwiękowa opowieść o wędrującej limbie, która zaczyna się od podróży przez Ogród Dendrologiczny w Wirtach z nadleśniczym Nadleśnictwa Kaliska Krzysztofem Frydlem.
Zapraszamy do posłuchania:
Uroczyste odsłonięcie żywego pomnika nastąpi w maju. Wtedy też, przy limbie znajdzie się tabliczka odnotowująca ten fakt.
Cała akcja wydobywania limby z ziemi wraz z korzeniami trwała w Wirtach zaledwie pół godziny. Jeszcze krócej wsadzano drzewko w Gdańsku. Operacja została przeprowadzona przy pomocy specjalnej maszyny do przenoszenia drzew. Limba obecnie znajduje się w okresie spoczynkowym, dlatego przeniesienie nie powinno osłabić jej kondycji. Jak twierdzą fachowcy, drzewo jest odporne i powinno bez problemu zaaklimatyzować się w nowym miejscu. Limba ma sześć metrów wysokości i liczy dwadzieścia lat. Sosna limba (Pinus cembra L.) – gatunek drzewa iglastego z rodziny sosnowatych. Występuje w górach centralnej Europy na obszarze Alp iKarpat (Tatry, Karpaty Wschodnie i Południowe). Rośnie w borach z udziałem modrzewia europejskiego najczęściej na wysokościach w przedziale 1400–2500 m n.p.m. Jest to drzewo wolno rosnące i długowieczne, bardzo odporne na niskie temperatury, wiatry i szkodniki. Drewno limby było dawniej wszechstronnie użytkowane, nasiona zaś, zwane orzeszkami, były wykorzystywane jako jadalne i lecznicze. Z pędów i żywicy destylowano olej limbowy. Ze względu na intensywną wycinkę drzew, zasięg gatunku uległ w przeszłości znacznemu zmniejszeniu. W niektórych krajach limba podlega prawnej ochronie gatunkowej m.in. w Polsce.