W audycji odwiedzamy Klub Cafe Albert zorganizowany we Wrzeszczu przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. W tym miejscu Olga Ciszewska organizuje warsztaty kulinarne zero waste. Precyzyjnie rzecz ujmując nazwa wydarzenia brzmi „Sprytne sposoby na redukcję strat w procesie gotowania”
Idea zero waste w polskim wydaniu czyli gruzińska zupa w ukraińskiej wersji. Tak można w skrócie napisać o warsztatach organizowanych prze Olgę. To Ukrainka, która od dwóch lat mieszka w Polsce. Przyjechała oczywiście dla pracy. Potem przyszła miłość do kraju i pewnego Polaka. Historia dość typowa ale… Teraz specjalistka od reżyserii teatralnej i śpiewu chóralnego mieszka w Gdańsku i pracuje w Club Cafe Albert.
Olga jakoś tak latem tego roku stwierdziła, że potrzebuje nowego sposobu na siebie. Chodziło o zdrowie, młodej dziewczynie brakowało energii. Postanowiła jeść lżej, zrezygnowała z mięsa. Szukając w Internecie przepisów na wegetariańskie życie, natrafiła na ideę zero waste i odkryła ją dla siebie. Fascynacja okazała się na tyle silna, że Olga chodzi teraz do sklepu z własnymi torebkami i wybiera te miejsca w których może kupić produkty sypkie. Zaczęła też prowadzić warsztaty zero waste.
Olga z mamą za chwilę rozpoczynają warsztat. Fot.RG
Największą popularnością cieszą się spotkania kulinarne polegające na wspólnym gotowaniu. Jak zrobić coś z niczego i wykorzystać w kuchni wszystkie produkty do końca, tak żeby się nic nie zmarnowało. Kto potrafi to lepiej od naszych babć i mam? Oczywiście, dlatego na warsztaty Olga zaprasza jako mistrza kuchni swoją mamę. Dla uczestników to nie tylko nauka gotowania zgodna z ideą zero waste, ale też spotkanie z kuchnią naszych wschodnich sąsiadów. Z mikrofonem gościliśmy w Klub Cafe Albert przed warsztatami z gotowania zupy inspirowanej kuchnią gruzińską.
Zero Waste (dosł. tłumacz. „zero odpadów”, „zero marnowania”)Styl życia, zgodnie z którym człowiek stara się generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska. To cel etyczny, ekonomiczny i wizjonerski, który pomaga ludziom naśladować zrównoważone naturalne cykle, w których wszystkie odrzucane materiały mają stać się zasobami. WIKIPEDIA