Zakończyła się – z sukcesem – akcja przenosin kolonii rybitw rzecznych i mew śmieszek na „Ptasią Wyspę”. Ptaki zadomowiły się na falochronie wschodnim w gdańskim Porcie Północnym na dobre, a ich młode uzyskały lotność i opuściły kolonię.
Do niedawna kolonia rybitw rzecznych mieściła się na pirsie rudowym w Porcie Północnym. Wspomniana część pirsu była jednak potrzebna do działalności przeładunkowej. Kolonię postanowiono więc przesiedlić, tworząc dla ptaków nowe, bezpieczne miejsce. Tak powstała „Ptasia Wyspa” – osłonięte siedlisko o powierzchni blisko dwóch tysięcy metrów kwadratowych, z piaszczystym podłożem.
Miejsce jest bezpieczne, trwałe i imituje naturalne warunki gniazdowania rybitw rzecznych i czubatych na Bałtyku. Znajduje się około dwóch kilometrów od brzegu. W dodatku – w przeciwieństwie do platform na Pirsie Rudowym – nie ma tu ryzyka ataku lądowych drapieżników, takich jak lisy czy wizony amerykańskie. Ptakom – zarówno na etapie inkubacji, jak i wychowu potomstwa – nie będą w stanie zagrozić również sztormy.
W „Magazynie Ekologicznym” o tym, jak przenoszono kolonię, opowiadał Szymon Bzoma z Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING.
Posłuchaj audycji:
Włodzimierz Raszkiewicz/MarWer