Pasja tym razem bez cudzysłowu – pasja do penetrowania archiwów historii najnowszej. Natomiast z pracy pod tytułem „Pasja”, pogardliwie nazywanej „genitalia na krzyżu” artystka była powszechnie znana. Bohaterką audycji z cyklu „Artyści” Małgorzaty Żerwe jest Dorota Nieznalska. Latami ciągnął się proces o obrazę uczuć religijnych. W końcu Dorota Nieznalska została uniewinniona i mogła zacząć nowe życie – również jako artystka.
Na ekspozycji stałej w nowo otwartym Europejskim Centrum Solidarności znalazł się jej obiekt „Brama” – praca rzeźbiarska przedstawiająca stoczniową bramę staranowaną przez pojazd pancerny w 1981 roku. To część instalacji Re-konstrukcja, która opowiada o pamięci. Historyczne pasje Doroty Nieznalskiej dotyczą nie tylko stoczni, obecnie pracuje nad projektem tannenberg-denkmal/ kult_pamięci. Jest to ” mikro historia tanneberskiego pomnika, która składa się na część wielkiej historii”.
Mikro historia Doroty Nieznalskiej też jest częścią najnowszej historii Polski: proces artystki był szeroko dyskutowany, zawsze przywoływany w kontekście debat o wolności wypowiedzi w sztuce. Etykietka skandalistki-ofiary towarzyszyła Nieznalskiej przez wiele lat. Proces zmienił jej życie i być może zmienił wiele w postrzeganiu sztuki współczesnej w Polsce.
Posłuchaj audycji „Pasja Doroty Nieznalskiej”
Oto „Brama” Doroty Nieznalskiej (zdjęcie Muzeum Narodowego w Gdańsku) i historyczna brama gdańskiej stoczni (zdjęcie pochodzące z archiwum IPN)