Kiedyś sądzono, że do pracy na morzu nadają się wyłącznie mężczyźni, a już sama obecność kobiety na pokładzie może przynieść pecha. Choć marynarze są przesądni, to akurat tych przekonań już dawno się pozbyli.
Kapitan Maria Aleksandra Obuchowicz wiele lat temu skończyła gdyńską Wyższą Szkołę Morską (obecnie Akademię Morską), jest twarda i zdecydowana. A przy tym bardzo kobieca.
Była szczęśliwa, kiedy ojciec pozwolił jej studiować na morskiej uczelni. Gdy otrzymała dyplom kapitana żeglugi wielkiej, świat stanął przed nią otworem. Ponad 20 lat temu zaczęła pływać na promach pasażerskich. Mieszka w Dublinie. W Gdyni bywa rzadko.
O swojej historii opowiedziała w morskiej audycji Anny Rębas.
Posłuchaj całego reportażu:
Cykl reportaży o kobietach w przestrzeni publicznej realizujemy jako partner projektu „Kobieta bez przestrzeni”. W jego ramach powstaje film dokumentalny. Jego celem jest ocenić, jak bardzo ulegamy stereotypom. Czy stereotypowy wizerunek kobiet, przedstawiany we współczesnych mediach, jest największą przeciwnością do pokonania, czy może to co w kobietach zostało kulturowo zaprogramowane przez patriarchat? Czy wrogiem kobiety jest sama kobieta? Jak codzienność wpływa na wybory życiowe kobiet? System, prawo, kultura, wychowanie, edukacja – w jaki sposób ograniczają ambicje kobiet? Premierę filmu zaplanowano na wrzesień 2015 roku.