Michałek ma już prawie 2 latka. Gdy miał zaledwie 3 miesiące lekarze stwierdzili u niego obniżone napięcie mięśniowe i zalecili rehabilitację.
Codzienne ćwiczenia w domu i zajęcia u fizjoterapeutów przynosiły efekty, ale nie takie, jakich wszyscy byśmy oczekiwali. Michałek został więc skierowany do Poradni Genetycznej.
TRUDNA DIAGNOZA
Rehabilitacja jest dla Michałka codziennością odkąd skończył 3 miesiące. – Ćwiczymy codziennie metodą Vojty i Bobath, w domu i w ośrodkach. Oprócz rehabilitacji ruchowej Michałek potrzebuje pomocy ze strony logopedy, gdyż ma gotyckie podniebienie, a mięśnie twarzy są zbyt słabe i wymagają regularnych ćwiczeń. Michałek ma kłopoty z mową, na chwilę obecną niewiele mówi. Ma cały czas niedomkniętą buźkę, co zwiększa ryzyko infekcji – zaznacza Monika Socha. – Opóźnienie psychoruchowe sprawia, że terapia Michałka powinna być wszechstronna i nie możemy ograniczać się tylko do terapii ruchowej. Bardzo ważny jest również rozwój psychiczny, intelektualny, emocjonalny.
Turnus rehabilitacyjny to szansa dla Michasia, aby podjąć pościg za rówieśnikami. Jednak oprócz uciekającego peletonu, chłopiec musi jeszcze pokonać jednego rywala. Koszty leczenia przekraczają aktualne możliwości finansowe jego rodziców.
WSPÓLNA POMOC
Razem jednak możemy nadać Michałowi rozpędu. Do zbiórki włączyło się Radio Gdańsk, apelując do swoich słuchaczy o pomoc Michasiowi w ramach akcji „Pomorze Biega i Pomaga”. Przez cały sezon biegowy 2016 biegacze z Pomorza będą mogli pomóc osobom, które zmagają się z poważnymi chorobami. Wpłacając minimum 59 zł otrzymasz koszulkę biegową. W nogach biegaczy rehabilitacja Michasia!
Bardzo ważną metodą walki z chorobą Michałka są turnusy rehabilitacyjne, gdzie w jednym miejscu ma kompleksową pomoc i opiekę specjalistów różnych dziedzin, obejmującą zarówno terapię ruchową, logopedyczną, psychologiczną, terapię zabawą, jak i inne formy rehabilitacji, których Michałek jeszcze nie zna.
– Bardzo chcielibyśmy, aby Michałek pojechał na turnus do ośrodka, który specjalizuje się w rehabilitacji dzieci i który oferuje różne formy terapii, w tym również bardzo nowatorskie. Mamy tu na myśli różne sprzęty rehabilitacyjne, których w państwowych ośrodkach brakuje – mówią rodzice.
Na akcję wpłacono już ponad 11 tysięcy złotych. Pomóc można >>> TUTAJ
Posłuchaj całego reportażu Anny Rębas „Świat Michała”:
Anna Rębas/mili