Co zrobić z rannym gołębiem czy lisem? Dokąd zawieźć bociana, który ma złamane skrzydło? Jak zaopiekować się jeżem i na co najczęściej chorują? O tym wszystkim opowiada Edyta Pudzianowska z Fundacji Dziki Azyl ze Słupska.
– Fundacja Dziki Azyl – Centrum Pomocy dla Jeży i Dzikich Zwierząt powstała w 2017 roku. Później otworzyliśmy Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kobylnicy. Na początku 2019 roku uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego. Naszym celem jest niesienie pomocy dzikim zwierzętom, chorym, rannymi osieroconym, które wymagają czasowej opieki lub leczenia i rehabilitacji – mówi Edyta Pudzianowska.
POMOC DZIKIM ZWIERZĘTOM
– Do naszego Ośrodka trafiają głównie ofiary wypadków komunikacyjnych, zatruć, postrzałów, kolizji z liniami wysokiego napięcia, pogryzień przez psy lub koty. Zdarza się często, że trafi do nas zwierzę osłabione, zmagające się z chorobą lub takie, które bez powodu zostało zabrane ze swojego środowiska. Dotyczy to głównie podlotów i młodych ssaków. Dzięki opiece, leczeniu i rehabilitacji dostają one szansę powrotu na wolność – dodaje.
O tym, co zrobić, gdy na naszej drodze pojawi się dziki stwór, dokąd tupta nocą jeż, czym karmić dzikie zwierzęta i gdzie szukać pomocy jeśli widzimy, że są chore, mówimy w audycji „Razem Łatwiej”.
Posłuchaj:
Joanna Merecka-Łotysz/pb