Pomoc ambulatoryjna, poradnictwo dotyczące zdrowia, kontrola lekarska czy uzyskanie recepty – to oferowane jest w Niepublicznej Przychodni im. dr Oli prowadzonej przy Caritas w Sopocie. Przychodnia jest całkowicie darmowa, a jej pacjentami są głównie osoby w kryzysie bezdomności. Kadrę tworzą wolontariusze – lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i studenci ostatnich lat studiów medycznych na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. To zarówno ci ludzie, którzy dopiero zaczynają karierę medyczną, jak i osoby, które mogłyby prowadzić dochodowe, prywatne praktyki.
Punkt medyczny uruchomiono w 2022 roku. Działa w poniedziałki i czwartki od godz. 15:00 do ostatniego pacjenta. Patronką jest dr. Aleksandra Gabrysiak – lekarka i działaczka na rzecz potrzebujących. W 1993 roku została zamordowana wraz z córką przez jednego z byłych podopiecznych. – Czy to nie jest przykład tego, że nie zawsze warto pomagać? – pyta Tatiana Slowi.
– Nikt z nas nie oczekuje wdzięczności od pacjentów. Wiemy, na co się zdecydowaliśmy, i robimy to z własnych potrzeb. Nasza praca to pomoc medyczna: wiele uratowanych kończyn. To, co jednak jest naszym głównym celem, to bycie obecnym. Składamy tym ludziom obietnicę, że tego i tego dnia będziemy dla nich dostępni, i w tej obietnicy staramy się wytrwać – odpowiadają pracujący w przychodni medycy.
O przychodni w reportażu opowiadają dr Aleksandra Modlińska, lekarze: Judyta Skiba, Piotr Glimasiński, Przemysław Bojarzyński i Michał Styp-Rekowski, studentka ostatniego roku studiów lekarskich na GUMED Daria Krupa, a także pacjenci tego miejsca.
Posłuchaj:
Tatiana Slowi/kł