To nie jest wcale takie proste. To właściwie jest często niewykonalne. Jak odróżnić sikorę ubogą od czarnogłówki? Niech to pozostanie zadaniem dla profesjonalnych ornitologów, nam wystarczy wiedzieć, że oprócz popularnych sikorek bogatek i modraszek są jeszcze inne gatunki.Po wyglądzie często nie odgadniemy czy to uboga czy czarnogłówka?
Powyżej zdjęcie Małgorzaty Bloch. Sikory z czarną czapeczką na głowie dostarczają problemów nawet wytrawnym ornitologom. – Nawet ptaki złapane w sieci ornitologiczne trudno czasami jednoznacznie oznaczyć co do gatunku – mówi Piotr Kamont. Jeśli trudno to zrobić po wyglądzie to Ewelina Sobańska nie powinna mieć problemów. Specjaliści uważają, że ptaki najlepiej rozpoznać po głosie. Śpiew gatunków bliźniaczych jest zwykle diametralnie różny. – To się zgadza – przyznaje Ewelina, ubogie i czarnogłówki brzmią inaczej. Tym niemniej przyrodniczka dodaje, że inne sikory potrafią wywieść ją w pole. Bogatki i sosnówki lubią naśladować głos ubogiej.
Posłuchaj audycji o sikorach ubogich i czarnogłówkach:
Od obserwatorów ptaków z Pomorza jak zwykle otrzymaliśmy sporo zdjęć. Warto je przeglądnąć słuchając audycji. Jeśli chcą Państwo podzielić się swoimi fotografiami, opowieściami lub po prostu zadać pytanie, prosimy o mailowy kontak z prowadzącym Włodkiem Raszkiewiczem: w.raszkiewicz@radiogdansk.pl
Powyżej sikora uboga na fotografii Małgorzaty Spierzak. Autorka napisała, że najłatwiej odróżnić je od czarnogłówek po głosie ( śpiewie) i dziobie, czarnogłówka ma cały czarny. Są jeszcze jasne wstawki na skrzydle, szeroki śliniaczek czy matowa czarna głowa, ale…. wiele jest mieszańców i coraz trudniej je odróżnić. Poniżej czarnogłówka sfotografowana przez Mariusza Zarzyckiego. Autor nie jest jednak pewny swojego oznaczenia na 100% i dodaje, że watro zweryfikować jego opinię. Czy ktoś podejmie wyzwanie?
W Polsce mamy sześć gatunków sikor, które u nas regularnie występują. Te najczęściej spotykane to oczywiście bogatki i modraszki. Czarnogłówki i sikory ubogie zaobserwować nieco trudniej. Nie można jednak powiedzieć, że są to jakieś ornitologiczne rarytasy. To ptaki, które czasami goszczą po prostu w karmnikach, a dobrym miejscem na ich poszukanie są lasy, parki, ogrody. Nasi słuchacze informują o fotografowaniu czarnogłówek i ubogich w Parku Oliwskim. Poniżej jeszcze jedno zdjęcie Małgorzaty Spierzak.
W audycji sporo opowiadamy o znaczeniu budek dla ptaków. Warto je oczywiście budować, ale Ewelina Sobańska twierdzi, że nie ma to jak dziuple naturalne. Tak ja my ludzie wyraźnie widzimy zawieszone budki w lesie, podobnie zauważają je drapieżniki. Dziuple naturalne stanowią schronienie lepiej zamaskowane i znajdujące się w miejscu nieoczywistym dla drapieżników. Na zdjęciu poniżej sikorka w gęstwinie leśnej. Fotografia Janiny Woszczyńskiej z Trójmiejskiej Grupy OTOP.
Galerię zamyka oryginalne zdjęcie /po lewej/ autorstwa Andrzeja Szuksztula. Sikorka uboga z ziarnem słoneczika być może robi drobne zapasy. W audycji opowiadamy, że sikorki potrafią chować w zagłębieniach drzew ziarna na czarną godzinę. Te ptaki robią sobie nawet spiżarnie w których składują pająki, łapią je i ukrywają nadmiar jedzenia w zagłębieniach drzew.
Dziękujemy za wszyskie fotografie i informujemy, że tematem następnego spotkania będą wróble. Jeśli chcą Państwo podzielić swoimi fotografiami, opowieściami lub po prostu zadać pytanie, prosimy o mailowy kontak z prowadzącym Włodkiem Raszkiewiczem: w.raszkiewicz@radiogdansk.pl