Oni wiedzą, jak z kapcia zrobić pantofel. Sneakersy, trampki, kozaki, mokasyny – świat butów znają od podszewki, a dokładnie od podeszwy. W Radio Trendy odwiedzamy pracownię renowacji obuwia. Zobaczymy, jak o obuwie dbają specjaliści. Dobre, oryginalne buty to wyróżnik stylu. Ubrani cali na czarno z kolorowymi butami na stopach od razu zwracamy uwagę swoją stylizacją. Obuwie to wyjątkowa część garderoby, dla wielu szczególnie uzależniająca. Jakiś czas temu powstał nawet film dokumentalny „Kicksoholics” – o mężczyznach, których pasją są buty. No właśnie, miłość do butów nie zna płci.
Ewelina Potocka odwiedziła Agnieszkę Król i Igora Ciszkowskiego z pracowni ButKompany w Gdańsku. ButKompany to szewc, pucybut i artystyczna pracownia butów w jednym. Bo nie tylko wykonuje się tu usługi szewskie. ButKompany czyści buty i nadaje im nowe życie – np. dodając skórzane elementy albo malując lub ozdabiając, dzięki czemu powstaje zupełnie nowa jakość obuwia.
NAPRAWIAĆ STARE, A NIE KUPOWAĆ NOWE
Ale skoro na rynku tyle jest butów, po co właściwie regenerować obuwie?
– Jest kilka zasadniczych kwestii. To na przykład sentyment do obuwia. Chcielibyśmy nakłonić naszych klientów do tego, żeby naprawiać stare, a nie kupować nowe buty. Wiele osób składając zamówienie mówi: to są moje ulubione buty. Czy da się coś z nimi zrobić? – opowiada Agnieszka Król.
– Dbanie o buty ma kilka etapów. Trzeba regularnie dbać o fleki, zelówki i impregnować buty. Nie zapominajmy też o tym, by dać butom odpocząć przez noc. Szczególnie w zimie, gdy na ulicach jest dużo soli, buty bardzo szybko się niszczą – mówi Igor Ciszkowski.
Zdaniem szewców-artystów buty mogą stanowić aż 60 proc. całej stylizacji.
Czy każde buty da się zregenerować? Czy każdy brud da się wyczyścić? Na te i wiele innych pytań odpowiedź w audycji Radio Trendy. Zaprasza Ewelina Potocka.