Czym są biomateriały i gdzie mają zastosowanie? Czy możliwe jest wszczepienie człowiekowi polimerowego, biodegradowalnego implantu zawierającego lek, który uwalniałby się przez pewien czas a potem zniknął z organizmu? Na te m.in. pytania odpowiadała dr hab. inż. Justyna Kucińska- Lipka, prof. PG z Katedry Technologii Polimerów na Wydziale Chemicznym.
W rozmowie z Joanną Matuszewską profesor opowiadała o pracy badawczej i swoich wynalazkach oraz wdrażaniu tych projektów do przemysłu. Mówiła o biomateriałach, ich rodzajach i podziale. – To często znane od lat materiały, w tym polimery, którymi się zajmuję. Aktualnie naukowcy starają się odkryć nowe związki, które mogłyby zastąpić tworzywa sztuczne, byłyby tanie i biodegradowalne.
W audycji mowa była o biomateriałach, które są obecne w naszej codzienności. – To materiały medyczne, jak implanty, siatki chirurgiczne, zespolenia kości, ale także plomby światłoutwardzalne. Wszystkie które mają związek z tkankami człowieka – tłumaczyła prof. Kucińska-Lipka.