Od ponad 20 lat w Polsce działa Program Wczesnego Wykrywania Chorób Nerek. Pacjenci zawdzięczają go prof. dr hab. Bolesławowi Rutkowskiemu, specjaliście chorób wewnętrznych, nefrologii, transplantologii klinicznej i hipertensjologii. Profesor to wieloletni konsultant krajowy w dziedzinie nefrologii oraz kierownik Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych GUMed. Obecnie jest przewodniczącym Niezależnej Komisji Bioetycznej ds. Badań Naukowych GUMed.
W audycji naukowej Radia Gdańsk prof. Bolesław Rutkowski opowiadał, jak doszło do wdrożenia programu. – Po studiach zainteresowałem się nefrologią i losem pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Chciałem poprawić ich los, ich szanse na życie. Przed laty w Gdańsku było tylko jedno urządzenie do dializoterapii. Obsługiwało całą Polskę północną, od Szczecina po Białystok. Na leczenie szansę miały tylko osoby w ostrym stanie. Wszyscy inni nie byli dializowani – mówił prof. Rutkowski w rozmowie z Joanną Matuszewską.
Tłumaczył też, na czym polega przewlekła choroba nerek, jakie daje objawy. – Bardzo często choroba powiązana jest ze stanem układu sercowo-naczyniowego. Często kiedy zaczynają się problemy z sercem, dochodzi też do niewydolności nerek i odwrotnie. Przewidywaliśmy, że ludzi z tym problemem będzie wielu. Dlatego postanowiliśmy przekonać ministerstwo zdrowia do wdrożenia w Polsce planu wczesnego wykrywania chorób nerek. W tym celu zrobiliśmy badania m.in. wśród mieszkańców Kociewia. Okazało się, że ok. 12 procent z badanych osób ma problemy nefrologiczne. W całej Polsce przełożyło się to na ponad 4 mln ludzi – mówił prof. Bolesław Rutkowski.
W audycji tłumaczył też czym zajmuje się komisja bioetyczna w uczelni i czy badania kliniczne są bezpieczne dla pacjentów.
Prof. Bolesław Rutkowski jest doktorem honoris causa Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie i profesorem honorowym GUMed. Jest jednym z twórców tzw. gdańskiej szkoły nefrologii. W 2021 roku profesor znalazł się na liście 2% najbardziej wpływowych naukowców świata, którą publikuje Uniwersytet Stanforda w USA.