-Pacjent z cukrzycą przed wprowadzeniem nowoczesnych technologii non-stop myślał o chorobie. Przez całą dobę, także nocą musiał mieć wykonywane pomiary glikemii. Rodzice pacjentów nie spali, wielu rezygnowało z pracy, by opiekować się dzieckiem z cukrzycą. Przełom nastąpił, gdy zamieniliśmy glukometry na nowoczesne systemy stałego monitorowania glikemii, które mają dziś nawet małe dzieci – mówiła w audycji prof. dr hab. Małgorzata Myśliwiec, kierująca Katedrą i Kliniką Pediatrii, Diabetologii i Endokrynologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Ordynator kliniki w UCK i wojewódzka konsultant w dziedzinie endokrynologii i diabetologii dziecięcej była gościem Joanny Matuszewskiej. W audycji opowiadała m.in. o zmianie jakościowej, jaką wniosły systemy stałego monitorowania glikemii połączone z pompami insulinowymi.
Prof. Myśliwiec jest też jedną z inicjatorek wprowadzania w Polsce badań przesiewowych wśród 6-latków, dotyczących hipercholesterolemii rodzinnej.
– W Polsce choroba występuje u dzieci tak samo często, jak cukrzyca typu 1. Jednak nie jest wykrywana w dzieciństwie a dopiero kiedy taka osoba w wieku około 40 lat przechodzi zawał serca. Tymczasem wykonanie lipidogramu u 6-latka w czasie bilansu, pozwoliłoby rozpoznać chorobę wcześnie i zacząć ją leczyć – tłumaczyła Małgorzata Myśliwiec.
Dodała, że wraz z grupą naukowców i konsultantów krajowych złożyła w tej sprawie wniosek w Ministerstwie Zdrowia.
– Dodatkowo wnieśliśmy o objęcie dzieci z hipercholesterolemią rodzinną leczeniem nową grupą leków, tzw. inhibitorami PCSK9. Obecnie terapie te są dostępne w Polsce tylko dla osób dorosłych – wyjaśniła profesor.