Według badań Banku Światowego aktualnie 55 proc. ludności świata mieszka w miastach. Ich liczba stale rośnie i według szacunków w niedługim czasie będzie w nich mieszkało siedem na dziesięć osób. Joanna Matuszewska rozmawiała na ten temat z dr hab. Jagienką Rześny-Cieplińską, profesor Uniwersytetu WSB Merito w Gdyni, ekspertką w obszarze logistyki, logistyki miejskiej i organizacji transportu w miastach.
Profesor Uniwersytetu WSB Merito w Gdyni przybliżyła słuchaczom, jak powstawała logistyka miejska i do czego ograniczała się na samym początku.
– Jest wyodrębnionym obszarem z logistyki w ogólnym tego słowa znaczeniu. Funkcjonuje już dosyć długo, bo od lat 2000. Na początku badania nad logistyką miejską zaczęły się od okrojonego traktowania tego, co ma być przedmiotem logistyki miejskiej, którą zajmowano się tylko w kontekście przewozów ładunków – opowiadała.
– W szerszym i bardziej rzeczywistym znaczeniu przedmiotem logistyki miejskiej są przepływy pasażerów i ładunków, które odbywają się w mieście. Tylko koordynacja wszystkich tych przepływów będzie miała ten prawdziwy sens – dodała.
Posłuchaj całej audycji:
Joanna Matuszewska/jk/vz