Tylko przez trzy tygodnie (a dokładnie przez 22 dni) Kamila Cierzan-Czapiewska z KWW Razem dla Powiatu Kościerskiego była przewodniczącą rady powiatu. Później wpłynął wniosek o jej odwołanie, zaś nowym przewodniczącym został Marcin Modrzejewski, reprezentujący KWW Wspólny Powiat Kościerski. Co było powodem takiego przetasowania w samorządzie?
Między innymi na ten temat rozmawiali goście audycji „Samorządowy Piątek w Radiu Gdańsk”: Katarzyna Karczewska (Prawo i Sprawiedliwość), Marian Pick (Razem dla Powiatu) i Marcin Modrzejewski (KWW Wspólny Powiat).
– To pan złożył wniosek o odwołanie przewodniczącej Kamili Cierzan-Czapiewskiej. Dlaczego? – pytał nowego przewodniczącego Rady Powiatu Kościerskiego prowadzący program Grzegorz Armatowski.
– Niezupełnie. Żeby być precyzyjnym muszę podkreślić, że wniosek złożyła grupa radnych, podpisało się pod nim dwanaście osób. Ja faktycznie go formalnie przekazałem, ale zrobiłem to w imieniu nie tylko swoim, lecz właśnie tej grupy osób, która zbudowała większość w radzie. Zarówno organ wykonawczy, jak i uchwałodawczy, powinien być reprezentowany przez większość. Nie słyszałem o tym, żeby np. marszałkiem Sejmu był ktoś z opozycji – argumentował Marcin Modrzejewski, nowo wybrany przewodniczący Rady Powiatu Kościerskiego.
– Z kolei pan zrezygnował z funkcji wiceprzewodniczącego, gdy odwołano Kamilę Cierzan-Czapiewską – zauważył prowadzący rozmowę, zwracając się do Mariana Picka.
– Tak, ponieważ uważałem, że to, co się wydarzyło, jest „nie w porządku”. Przewodnicząca nie miała nawet szansy na zaprezentowanie swoich umiejętności i wiedzy. Rządząca większość zaledwie 22 dni temu określiła, kto ma być przewodniczącym rady. Wystartowali wówczas Marcin Modrzejewski i Kamila Cierzan-Czapiewska, która zwyciężyła proporcją głosów. To było status quo, które powinno zostać zachowane – stwierdził Marian Pick.
– Większość musi mieć reprezentację w prezydium, przede wszystkim ze względów organizacyjnych. Analogicznie do sytuacji, gdy marszałek w Sejmie wywodzi się z grupy rządowej, tak tutaj przewodniczący, który prowadzi obrady, musi mieć wpływ na to, jak zarząd rady kreuje swoją politykę. Zawarliśmy porozumienie, że na początku kadencji przewodniczącym jest Marcin Modrzejewski, a potem nastąpi zmiana i przewodniczącą zostanę ja – zapowiedziała Katarzyna Karczewska, wiceprzewodnicząca rady powiatu.
Radni rozmawiali także o najważniejszych zadaniach i inwestycjach oraz kondycji finansowej powiatu.
Posłuchaj audycji:
puch/raf